Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z premierem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i Głównym Inspektorem Sanitarnym, Jarosławem Pinkasem, zapewnił, że wciąż nie ma w Polsce żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem z Wuhan.

Wcześniej jednak minister Szumowski stwierdził, że takie przypadki z pewnością niedługo się pojawią. Prezydent zadecydował o zwołaniu specjalnego posiedzenia Sejmu, na którym rząd przekaże informacje o przygotowaniu kraju na epidemię. Minister zdrowia przekazał dziś, że Polska zakupiła już kilka tysięcy testów na obecność koronawirusa i będą one stale dostarczane.

Ministerstwo zdrowia uruchomiło całodobową infolinię, gdzie można otrzymać wskazówki postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia wirusem:

800 190 590

Z różnych miejsc w kraju dochodzą informacje o osobach z podejrzeniem koronawirusa. 

Do Polski przybywa obecnie wiele osób, które odwiedzały Włochy. W województwie lubelskim już 57 osób jest pod nadzorem służb sanitarnych. Dwie osoby spośród podróżnych zostały umieszczone w klinice chorób zakaźnych, a trzy kolejne, mające z nimi kontakt, zostały objęte kwarantanną domową. Uniwersytet Medyczny w Lublinie z powodu zagrożenia koronawirusem wstrzymał rekrutację na studia anglojęzyczne.

Uczelnie w całym kraju apelują do pracowników i studentów, którzy w ostatnim czasie odwiedzali Włochy lub inne miejsca objęte zarażeniem, aby przez 14 dni pozostawali w domu.

Polski rząd podjął działania dopiero po wybuchu ogniska epidemii w północnych Włoszech, gdzie zarażonych jest już ponad 380 osób, a 12 zmarło. Mimo wszystko rzecznik Polskich Portów Lotniczych poinformował, że codziennie do naszego kraju przylatuje ponad 900 pasażerów z Włoch. Dopiero od wczoraj zaczęto mierzyć temperaturę u wszystkich przybyłych. “Jeżeli okaże się, że ktoś ma gorączkę, osoba ta jest kierowana na dodatkowy wywiad medyczny i ewentualne badanie medyczne” – dodał rzecznik.

W północnych Włoszech zamknięto wjazd i wyjazd z 11 gmin, a przypadki zachorowań potwierdzono również we Florencji i na Sycylii. Wirus dotarł też do krajów sąsiadujących z Włochami – potwierdzono jeden przypadek w Szwajcarii, a po dwa w Austrii i w Chorwacji. Austria wstrzymała ruch kolejowy dla pociągów z Włoch. Powiązane z Włochami są także nowe przypadki zachorowań w Niemczech i Hiszpanii.

Polka z Włoch demaskuje kłamstwa rządu PiS o #koronawirus!

Michał Dworczyk szef Kancelarii Premiera wyśmiewa się z apelu Ruch 11 Listopada, by robić zapasy przed #koronawirus; mówi, że we Włoszech jest mniejsza panika niż w Polsce. Jego kłamstwa demaskuje Polka z Mediolanu! CAŁOŚĆ: https://bit.ly/3cdxDsx #RządDoDymisji #IPPTV Kancelaria Premiera Paweł Chojecki Eunika Chojecka

Gepostet von idź Pod Prąd am Donnerstag, 27. Februar 2020

W Korei Południowej, drugim po Chinach ognisku epidemii, liczba zarażonych przekroczyła 1260, a zachorowalność gwałtownie rośnie. Kolejne pod względem liczby zachorowań są Włochy, dalej Japonia i Iran. W Iranie zachorował m.in. wiceminister zdrowia. Potwierdzono tam 139 zachorowań, w tym 19 śmiertelnych. Sekretarz stanu, Mike Pompeo, stwierdził, że Stany Zjednoczone podejrzewają władze Iranu o nieinformowanie o “istotnych szczegółach” i wezwał wszystkie kraje do “mówienia prawdy” o epidemii.

Według oficjalnych doniesień, łączna liczba ofiar na całym świecie wynosi 2800. Potwierdzono ponad 80 tysięcy zarażeń, a 30 tysięcy osób wyzdrowiało.