Portal InformNapalm opublikował dalszy ciąg korespondencji jednego z koordynatorów rosyjskich wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej. W zeszłym tygodniu pokazano maile obywatela Białorusi Aleksandra Usowskiego. Wczoraj opublikowano zapis jego rozmów na Facebooku.


Miał się kontaktować m.in. z Jackiem Mędrzyckim i Dawidem Berezickim z Obozu Wielkiej Polski oraz Wojciechem Wojtulewiczem, emerytowanym funkcjonariuszem SB, który kandydował w wyborach samorządowych z Samoobrony, a który bardzo aktywnie współpracował z Usowskim w walce z ukraińskimi pomnikami. Pojawia się tez nazwisko Mateusza Piskorskiego.

Według facebookowej korespondencji w 2014 r. Usowski otrzymał 100 000 euro na organizację prorosyjskich manifestacji na poparcie Noworosji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na kolejne działania w tej sferze jednak odmówiono mu finansowania.

Z korespondencji wynika, że po pierwszych Mińskich Negocjacjach projekt Noworosja został przekazany strukturom Władisława Surkowa, a te nie chciały niczego robić za pośrednictwem Usowskiego.  Drugi etap miał obejmować wsparcie kampanii wyborczych prorosyjskich kandydatów.