Dwóch kanadyjskich prawników przedstawiło raport o szokujących praktykach w komunistycznych Chinach. Dacid Matas i David Kilgour prezentują w nim wyniki śledztwa prowadzonego przez nich w Chinach. Stwierdzili, że od 2000 roku przeprowadzono tam sto tysięcy przeszczepów organów, z których wiele było pozyskanych przez zamordowanie członków mniejszości religijnych. Głównie zwalczanej przez władze grupy Falun Gong, a także Ujgurów, tybetańskich buddystów i chrześcijan z kościołów domowych.

Według autorów proceder odbywa się za zgodą lub nawet z polecenia rządzącej Komunistycznej Partii Chin. Swoje odkrycia przedstawili przed parlamentami Kanady i Australii, apelując, by te kraje zażądały zakończenia podobnych praktyk.

Doniesienia o pozyskiwaniu organów do przeszczepów od więźniów sumienia w Chinach pojawiają się od lat, jednak władze nie dają możliwości zweryfikowania tych oskarżeń. Parlament Europejski apelował w tym roku o dokładne zbadanie tej sprawy.

Również Komitet Spraw Zagraniczncyh Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wyraził zaniepokojenie „Chiński rząd pobiera zyski ze sprzedaży organów o wiele za długo. Te barbarzyńskie praktyki muszą spotkać się z odpowiedzią” – mówił przewodniczący komitetu, republikanin Chris Smith

Więcej o tematyce chińskiej w dzisiejszym programie Kowalski & Chojecki NA ŻYWO