Gazeta Komunistycznej Partii Chin „Global Times” grozi Polsce po zatrzymaniu chińskich szpiegów: „Warszawa musi zapłacić za zniewagę”!

W niedzielę „Global Times” zarysował kierunki chińskiej propagandy pisząc: „Pekin powinien stanowczo rozmawiać z Warszawą i podjąć odpowiednie środki, aby świat zrozumiał, że Polska jest wspólnikiem USA. Chiny nie mogą być miękkie. Pekin nie będzie znęcać się nad Warszawą – bo nie jest to tego warte – ale Warszawa musi zapłacić za zniewagę.”

Gazeta przywołała także słowa Zhao Junjie z Chińskiej Akademii Nauk, który ostrzegł Polskę, żeby nie była zbyt blisko Stanów Zjednoczonych, szczególnie w sprawie Huawei. – Jeśli Polska chce naruszyć relacje z Chinami w związku ze sprawą Huawei, która jest oczywiście bezpodstawna, to Polska będzie największym przegranym ponieważ Chiny mają przewagę w relacjach pomiędzy oboma krajami na przykład w handlu – dodał.

W związku z zatrzymaniem pod zarzutem szpiegostwa Wejinga W., dyrektora polskiego oddziału Huawei, zapytaliśmy polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych:
„1) Czy strona chińska oficjalnie zareagowała na ten fakt?
2) Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych liczy się z tym, że strona chińska może zareagować odwetem, podobnie jak w przypadku aresztowania Meng Wanzhou w Kanadzie? Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamierza ostrzec Polaków w Chinach przed aresztowaniami?”

MSZ odpowiedziało, że nie jest instytucją kompetentną do odpowiedzi w tej sprawie. Zasugerowało kontakt z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Pomimo gróźb odwetu w gazecie Komunistycznej Partii Chin do tej pory MSZ nie wydał ostrzeżenia dla Polaków przebywających w komunistycznych Chinach.

W programie Idź Pod Prąd NA ŻYWO sprawę aresztowania chińskich szpiegów w Polsce komentowali red. Hanna Shen, korespondentka IPP na Tajwanie oraz Pastor Paweł Chojecki, redaktor naczelny IPP:

https://www.youtube.com/watch?v=3wqErxQJUZg