Gu Yuese, były pastor kościoła Chongyi – jednego z największych megakościołóww Chinach, został zatrzymany po tym, jak wyraził sprzeciw wobec usuwania przez władze krzyży z budynków kościołów w całym kraju. Pastor został zatrzymany jeszcze przed świętami. 7 grudnia do rodziny dotarło zawiadomienie o aresztowaniu. Oficjalny zarzut dotyczy defraudacji pieniędzy.
Gu był już raz aresztowany na początku zeszłego roku pod tym samym zarzutem. Wypuszczono go w marcu i trzymano w areszcie domowym. Od tej pory nie wrócił do pracy w kościele.
„Gu jest najbardziej wpływowym przedstawicielem chrześcijan, jaki został aresztowany od czasu Rewolucji Kulturowej” – pisze portal ChinaAid, który zajmuje się prześladowaniami chrześcijan w komunistycznych Chinach.
Przed aresztowaniem nie uchroniło go to, że jego kościół był oficjalnie uznawany przez państwo.
Bob Fu – prezes ChinaAid uważa, że to aresztowanie będzie miało daleko idące konsekwencje: „To wstrząśnie przywódcami kościołów uznanych przez państwo”.
Zaznaczył również, że wzmożone prześladowania są reakcją na rosnącą liczbę chrześcijan, która znacznie przekracza liczbę członków Partii Komunistycznej. Komuniści widzą to jako zagrożenie.