Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował dziś rano o pierwszym potwierdzonym przypadku zarażenia koronawirusem z Wuhan w Polsce. 

Zarażony mężczyzna przebywa na Klinicznym Oddziale Zakaźnym Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Przyjechał niedawno z Niemiec. Mieszka w Cybince w powiecie słubickim. Jak  poinformował minister, pacjent zgłosił się do lekarza telefonicznie. Został przewieziony specjalną karetką z Cybinki do Zielonej Góry.

Jak relacjonował na oddzielnej konferencji dyrektor szpitala, dr Marek Działoszyński, 2 marca o godzinie 22:00 próbki pobrane od pacjenta były już w laboratorium w Warszawie. Dziś o pierwszej w nocy otrzymano wynik potwierdzający zarażenie koronawirusem. U innych badanych w tym szpitalu osób testy dały wynik ujemny, więc zostały one już wypisane.

Minister zdrowia zapewnił, że wszystkie osoby, które miały kontakt z chorym, są w kwarantannie domowej. Nie podał, ile jest takich osób, ale podkreślił, że “niedużo”.

– Wszystkie osoby, które miały kontakt z pacjentem, zostały objęte kwarantanną domową i są pod nadzorem służb sanitarnych – powiedział minister. – Osoby mające kontakt z zarażonym pacjentem, to bardzo niewielka liczba osób – nie miały one kontaktu z innymi ludźmi.

Lubuska inspektor sanitarna, Dorota Konaszczuk, na oddzielnej konferencji informowała:
– Pacjent znalazł się w szpitalu 2 marca, wtedy też zostały wysłane próbki do badania. Wyniki otrzymaliśmy dziś w nocy. Próbka była badana w Warszawie.

Inspektor poinformowała, że pacjent podróżował z Niemiec samochodem osobowym, a wcześniej autobusem. 

– W pierwszym wywiadzie epidemiologicznym pacjent podał, że podróżował samochodem osobowym – tak było po przekroczeniu polskiej granicy. Natomiast w Niemczech – do granicy w Świecku – podróżował autobusem – powiedziała inspektor. Poinformowała także, że służby sanitarne mają listę osób, z którymi podróżował zarażony i że nie ma na niej osób z województwa lubuskiego.

Wojewoda lubuski, Władysław Dajczak, powiedział: Jest ustalona liczba osób podróżujących autobusem, w którym znajdował się pacjent zarażony koronawirusem, posiada ją Główny Inspektor Sanitarny. Lista jest weryfikowana, ponieważ nie wszystkie osoby, które się na niej znajdują, podróżowały z zarażonym pacjentem. Nie podano, ile osób znajduje się na liście.

Minister zdrowia poinformował też dzisiaj, że w zespole szkół w Policach, gdzie kwarantanną objęto wczoraj 200 osób, wyniki testów obydwu uczennic podejrzanych o zarażenie są ujemne. Jednak rzecznik Starostwa Powiatowego w Policach poinformował, że kwarantanna potrwa do niedzieli.

Szef resortu zdrowia podał, że w Polsce hospitalizowanych jest w tej chwili 68 osób w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, a około 500 osób jest objętych kwarantanną.

Według oficjalnych statystyk ponad 94 tysiące osób z 81 państw zaraziło się do tej pory koronawirusem z chińskiego miasta Wuhan. Zmarło 3 214 osób, za wyleczone uznano ponad 51 tysięcy. Jednak w Chinach, a także w Japonii odnotowano przypadki, kiedy u osób uznanych za wyleczone ponownie odkrywano wirusa.

WIĘCEJ W PROGRAMIE o 13:00 w Telewizji Idź Pod Prąd