Chiński armator zainteresowany polskimi portami

Jeden z największych armatorów transportowych na świecie chiński „Cosco” chce inwestować w polskich portach. Chodzi o dzierżawę terenów oraz rozbudowę portów.

– Obecnie trwają już rozmowy z chińskim koncernem Cosco, który wyraża zainteresowanie polskimi portami – poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Jednak Chiny to bardzo trudny partner do rozmów. Negocjacje mogą trwać wiele lat i nic nie przynieść – dodaje minister.

Zdaniem Marka Gróbarczyka, w rozmowach z Chinami ma pomóc otwarcie Sekretariatu ds. Morskich. Minister podkreślał znaczenie Sekretariatu na II spotkaniu Ministrów Transportu Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Jego zadaniem będzie koordynacja współpracy pomiędzy 16 państwami europejskimi i Chinami.

– Współpraca regionu Europy Środkowej z Chinami, która jest obecnie priorytetowa dla obydwu stron, dostaje dzisiaj kolejny ważny impuls, bowiem dołącza do niej cały sektor żeglugi morskiej i śródlądowej – podkreślił minister Gróbarczyk.

O znaczeniu współpracy z Chinami mówiła podczas spotkania także premier Beata Szydło.

To właśnie transport jest jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin współpracy między Europą Środkowo-Wschodnią a Chinami. Państwa dzisiejsza obecność uświetnia też oficjalną inaugurację prac Sekretariatu Koordynującego ds. Morskich 16+1. Jestem przekonana, że jego działalność stworzy nowe możliwości w dziedzinie współpracy transportowej między naszymi krajami, zmierzającej do rozwoju portów morskich, regionów przybrzeżnych oraz dróg wodnych całego naszego regionu oraz Chin – powiedziała na Spotkaniu Ministrów Transportu Beata Szydło.

Strona chińska zadeklarowała również zainteresowanie obszarem żeglugi śródlądowej.