Chiński aktywista skazany w Święta Bożego Narodzenia

Wu Gan – aktywista walczący w Chinach o prawa człowieka – został skazany 25 grudnia na osiem lat więzienia za „działalność wywrotową”.

Wu Gan przebywał w areszcie od 2015 roku, kiedy władze aresztowały setki prawników i aktywistów. Skazując Wu, sąd w Tianjin powiedział, że działacz był „niezadowolony z obecnego systemu rządów i że stopniowo tworzył plan obalenia władzy państwowej”.

Wu powiedział, że zamierza odwołać się od postanowienia sądu, który uważa za najostrzejszy od 2015 roku wyrok przeciw działaczowi na rzecz praw człowieka.

Wu Gan, który używa internetowego pseudonimu Super Vulgar Butcher (czyli Superwulgarny rzeźnik) znany jest ze swojego ostrego stylu wypowiedzi w Sieci, oraz protestów przed budynkami sądów. O władzach chińskich często wypowiadał się w sposób pogardliwy, krytykując działania Chińskiej Partii Komunistycznej. Mówił głośno o przypadkach niesprawiedliwości w Chinach, m.in. podjął wątek ofiary gwałtu, która zabiła napastnika, będącego urzędnikiem Partii Komunistycznej, dźgając go nożem do owoców. Wu Gan walczył również o sprawiedliwość dla czterech mężczyzn, którzy twierdzili, że zostali bezprawnie aresztowani za morderstwo.