Kardynał Joseph Zen, emerytowany biskup Hongkongu, nalega, by papież Franciszek nie zawierał z chińskim, komunistycznym rządem układu, który zniweczy ofiarę i wierność członków podziemnego kościoła katolickiego w Chinach.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, bo wygląda na to, że Watykan chce zawrzeć bardzo złe porozumienie z Chinami”- powiedział kardynał Zen portalowi LifeSiteNews.

Zen stwierdził, że papież jest bardzo naiwny i nie zna chińskich komunistów. Dodał, że ludzie otaczający papieża nie są dobrzy. Mają złe pomysły.

„Obawiam się, że mogą sprzedać podziemny kościół w Chinach” – powiedział kardynał.

Watykan jest zaangażowany w rozmowy z przywódcami Partii Komunistycznej Chin w celu ustanowienia relacji dyplomatycznych z tym państwem. Krytycy uważają, że jeśli dojdzie do porozumienia, to Watykan będzie musiał odrzucić istniejące związki z Tajwanem. Umowa będzie oznaczała oddanie w ręce chińskiego, komunistycznego rządu władzy wybierania kandydatów na biskupów.

Księża i biskupi w kościele podziemnym są więzieni za wierność Rzymowi i opór wobec przyłączenia się do tzw. „patriotycznego” kościoła pod kontrolą komunistów.
Papież Franciszek niedawno stwierdził, że chinskie kościoły są pełne, a religia może być swobodnie praktykowana.

Kardynał Zen stwierdził, że pisał wiele listów do papieża z wyjaśnieniem sytuacji w Chinach, ale papież nie odpowiada.