Przeczytasz tekst w ok. < 1 min.
Wczoraj marszałek Kuchciński z siedmiogodzinnym opóźnieniem rozpoczął obrady. Trwały one dwie minuty. Posłowie oddali hołd trojgu zmarłym niedawno byłym parlamentarzystom oraz generałowi Januszowi Brochwicz-Lewińskiemu "Gryfowi", po czym marszałek Marek Kuchciński zarządził przerwę. Mównica ciągle była blokowana przez posłów Platformy Obywatelskiej. Tymczasem Senat przyjął ustawę budżetową.
Dzisiaj Platforma zawiesiał protest, a marszałek Kuchciński ogłosił przerwę w obradach do 25 stycznia.
Wczoraj Marian Kowalski podał prostą receptę na zakończenie blokady Sejmu:
„Trzeba rozpocząć obrady. Pan Marszałek powinien rozpocząć. Wszystkim posłom, którzy nie będą stosować się do jego poleceń wlepić kary finansowe, po czym po pięciominutowej przerwie rozpocząć obrady w Sali Kolumnowej. Kto nie chce niech nie bierze udziału, ale kary finansowe trzeba udzielać imiennie. Po nazwisku czytać, czy pan siada, czy nie i kara. Następny – siada pan czy nie. Kara. Aż tam ostatni się obesra, bo wiadomo, że się i wypościli i pieniędzy im zabraknie, to już im tam żony benefis wyprawią za to bohaterstwo. Broń Boże nie można dopuścić do sytuacji, żeby te łajzy i prowokatorzy robili z siebie bohaterów, żeby ktoś ich wytarmosił. Uważam, ze nie wolno nikomu ustępować o krok. Żadnego powtórzenia głosowania w sprawie budżetu.”
Wydaje się, że z tej porady chciałby skorzystać minister Mariusz Błaszczak, który stwierdził, że wobec posłów okupujących salę plenarną i mównicę sejmową mogą zostać zastosowane regulaminowe kary finansowe, a zgodnie z kodeksem…