Antoni Macierewicz odwołany!

Prezydent Andrzej Duda ogłosił w południe odwołanie z funkcji ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Nowym ministrem obrony zostanie Mariusz Błaszczak, który do tej pory pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek przyznała, że wpływ na zmianę ministra obrony miał prezydent Andrzej Duda.

Podczas przekazywania resortu swojemu następcy Antoni Macierewicz mówił do żołnierzy i oficerów:
W ciągu ostatnich dwóch lat zmieniliście Polskę i zmieniliście armię. Dlatego, że zaczęliście zmieniać armię, mogła się także zmieniać Polska. Po raz pierwszy od dziesięcioleci Polacy mogli powiedzieć, że czują się bezpieczni, że są dumni ze swojej armii, że są dumni ze swoich córek i synów, braci i sióstr, które noszą mundury Wojska Polskiego. Podnieśliście głowy Polaków, sprawiliście, że bezpieczeństwo, duma, honor, przestały być pustym frazesem, pustym hasłem, zastępczym narzędziem propagandowym i zaczęły stawać się treścią naszego życia narodowego.

Odchodzący minister zwrócił szczególną uwagę na utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej:
Wszyscy wiemy, że nie było łatwo sprostać temu wyzwaniu, jakim było stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej; wiemy jak wielkie trzeba było przełamać obawy, niepewności, ale także sprzeciwy. Ale to właśnie ta zmiana uczyniła polską armię wreszcie kompletną, związaną na śmierć i życie z narodem, z niego czerpiącą siłę i swoje możliwości działania.

Zaznaczył, że nawet „najlepsza broń nie pozwoli obronić ojczyzny, jeśli nie będzie ducha walki i gotowości poświęcenia życia”.

Przypomniał o wysiłku tysięcy Polek i Polaków, którzy w mundurach walczyli o polskie granice i odbudowywali polską państwowość:
Wy jesteście ich spadkobiercami. Nie, nie jesteście spadkobiercami zdrajców; nie, nie jesteście spadkobiercami tych, którzy służyli zaborcom; nie, nie jesteście spadkobiercami formacji komunistycznych. Jesteście spadkobiercami żołnierzy niepodległości, I Rzeczpospolitej, powstań, II Rzeczpospolitej, powstania warszawskiego i wreszcie żołnierzy niezłomnych, którzy rzucili rzeczywiście – nie w piosence, nie w pieśni najdumniejszej nawet – ale w rzeczywistości swój los na stos”

Sławomir Cenckiewicz zamieścił na Twitterze kilka zdań, które wypowiedział Antoni Macierewicz podczas pożegnania ze współpracownikami:

„Gdybyście odmówili wyjaśnienia tragedii w Smoleńsku i okoliczności śmierci Prezydentów RP i Żołnierzy to byłoby tak, jakbyście zapomnieli o tych spod Monte Cassino i Tobruku. Pamiętajmy o wszystkich! (…)”

Zmiany w rządzie objęły również inne resorty. Nowy ministrem spraw zagranicznych został Jacek Czaputowicz, ministrem spraw wewnętrznych i administracji – Joachim Brudziński, ministrem zdrowia – Łukasz Szumowski, który dotychczas był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

Ministrem finansów będzie Teresa Czerwińska, która również do lipca 2016 roku pracowała z Jarosławem Gowinem w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego, a potem w resorcie finansów.
Nowe ministerstwo przedsiębiorczości i technologii obejmie Jadwiga Emilewicz, wiceprezes partii Porozumienie Jarosława Gowina.
Ministrem inwestycji i rozwoju będzie Jerzy Kwieciński, a ministrem środowiska w miejsce Jana Szyszki został Henryk Kowalczyk.

Odwołano również minister cyfryzacji Annę Streżyńską. Jej następca ma zostać ogłoszony niebawem. Do tego czasu nadzór nad resortem będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki.