Przeczytasz tekst w ok. 2 min.

Amerykańska organizacja Freedom Watch, działająca na rzecz wolności słowa, złożyła w sobotę pozew zbiorowy przeciw komunistycznym Chinom, chińskiej armii i Instytutowi Wirusologii w mieście Wuhan, a także dyrektorowi Instytutu, za szkody spowodowane pandemią koronawirusa. Powodami oprócz Freedom Watch jest firma fotograficzna Buzz Photos, a także przedsiębiorca Larry Klayman.

Pozew złożono w sądzie w północnym Teksasie.

W uzasadnieniu pozwu napisano, że powodowie domagają się zadośćuczynienia „za stworzenie i uwolnienie, przypadkowo lub w inny sposób, odmiany koronawirusa znanej jako COVID-19 przez Chińską Republikę Ludową oraz jej agencje i urzędników jako broń biologiczną”.

Autorzy pozwu zaznaczają, że stosowanie broni biologicznej jest nielegalne od 1925 r. na mocy traktatów, których sygnatariuszem są także Chiny.

W pozwie napisano, że wirus został wypuszczony z „nielegalnej i nieuznanej przez społeczność międzynarodową placówki pracującej nad bronią biologiczną”. Przedstawiono także szkody, jakie poniosły niektóre z amerykańskich organizacji, firm i osób w wyniku panującej pandemii.

W treści pozwu czytamy:

„Szacuje się, że 3000 obywateli USA zostało zarażonych COVID-19 według danych na dzień 15 marca 2020 r. (…) a około 61 osób zmarło na dzień 15 marca 2020 r. (…) chociaż opóźnienia w przeprowadzaniu powszechnych testów na obecność wirusa zaniżyły te liczby”.

Autorzy pozwu stwierdzili, że skutki pandemii obejmują osoby, „które zostały osobiście i fizycznie zarażone wirusem COVID-19 jako nielegalną bronią biologiczną”, w tym osoby już zmarłe, a także te, które cierpią z powodu choroby, muszą ponieść koszty leczenia, a także osoby, które w wyniku pandemii narażone były na stres, strach i straty ekonomiczne. Straty te dotknęły „miliony pracowników, osoby pracujące na kontraktach IRS 1099, małe firmy, duże firmy, firmy turystyczne i inne”, przykłady których powodowie podają w treści pozwu.

Dodatkowo, w dokumencie zaznaczone jest, że pierwszy potwierdzony przypadek COVID-19 odnotowany został 8 grudnia, a już w listopadzie zaobserwowano pierwszy przypadek „nowego wirusa”. Mimo rozwoju epidemii w chińskiej prowincji Hubei „lekarze w Wuhan i w całych Chinach otrzymali rozkaz, by nie rozpowszechniać publicznie żadnych informacji o nowej chorobie”.

Amerykanie żądają zadośćuczynienia w postaci 20 bilionów dolarów, które mają być rozdzielone i wypłacone osobom i podmiotom dotkniętym pandemią koronawirusa w Stanach Zjednoczonych.