Amerykanie nie chcą Huawei

Amerykańska spółka telekomunikacyjna AT&T wycofała się z umowy z chińskim producentem telefonów Huawei.

Chiński koncern chciał, aby AT&T wprowadziło do swojej oferty telefony chińskiej marki. Negocjacje trwały od dwóch lat. 9 stycznia podczas targów w Las Vegas Huawei miało głosić sukces. Jednak wcześniej Amerykanie wycofali się.

Huawei jest jednym z największych producentów smartfonów, jednak nie udało mu się zdobyć dostępu do rynku amerykańskiego.

Chiński koncern miał też podpisać umowę z innym amerykańskim operatorem – firmą Verizon. To porozumienie też nie doszło do skutku.

W grudniu zeszłego roku członkowie senackich komisji ds. wywiadu wysłali do Federalnej Komisji Komunikacji list, w którym ostrzegali o roli firmy Huawei w chińskim szpiegostwie.

Założycielem Huawei jest były pracownik naukowy chińskiej komunistycznej armii Ren Zhengfei.

Już w 2012 roku raport Kongresu Stanów Zjednoczonych ostrzegał, że współpraca z Huawei jest zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa. Również Komisja ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii odradzała korzystanie z urządzeń Huawei z obaw przed szpiegostwem. Kanada i Australia także ostrzegały przed urządzeniami tej firmy.

W ostatni poniedziałek dwóch republikańskich kongresmanów, Michael Conaway i Liz Cheney, zgłosiło projekt ustawy, która zakazuje organizacjom rządowym korzystania ze sprzętu i usług telekomunikacyjnych chińskich firm takich jak Huawei, ZTE, czy Xiaomi. W uzasadnieniu projektu kongresmeni powołują się na bezpieczeństwo narodowe.