Przeczytasz tekst w ok. < 1 min.
W Inwentarzu archiwalnym IPN jest strona poświęcona dawnemu Tajnemu Współpracownikowi: Imię i nazwisko - Andrzej Przyłębski, pseudonim - Wolfgang. Nazwisko, data i miejsce urodzenia wskazują na obecnego ambasadora Polski w Niemczech.
Archiwa wskazują, że współpraca Przyłębskiego z bezpieką trwała rok i zachowało się z niej 40 stron dokumentów. Żona ambasadora Julia Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego.
Temat domniemanej współpracy Andrzeja Przyłębskiego z SB poruszał już w zeszłym roku Cezary Gmyz. Wówczas Przyłębski, który był kandydatem na stanowisko ambasadora, zaprzeczył tym informacjom. Gmyz pisał wtedy, że teczka TW Wolfganga nie jest dostępna, gdyż ktoś wypożyczył ją z czytelni IPN.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że nie ma informacji, aby IPN podważył prawdziwość oświadczenia Andrzeja Przyłębskiego, w którym ten zaprzeczył współpracy z SB. Dyplomata kilkakrotnie przechodził procedurę sprawdzającą – informuje resort.
Jednak jak podało radio RMF FM: "dotychczas IPN nie weryfikował oświadczenia lustracyjnego ambasadora Przyłębskiego".
Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim „Wolfgang” dotycząca Andrzeja Przyłębskiego została udostępniona w piątek od godz. 13 w poznańskim oddziale IPN.
Jak podaje RMF: Przyłębski w rozmowach z agentem prowadzącym opisywał siebie samego jako ateistę i marksistę. Z notatek operacyjnych wynika jednak, że TW Wolfgang był krytyczny, choć lojalny wobec ustroju państwa. "Stwierdził również, że uwagi krytyczne pod…