W niedzielę 10 marca przypada 60. rocznica Powstania Tybetańskiego przeciw komunistycznemu reżimowi chińskiemu bezprawnie okupującemu ten pradawny kraj. Powstanie zostało krwawo stłumione, a Dalajlamę wygnano do Indii. Od tamtych wydarzeń Chiny kontrolują Tybet i zamykają dostęp świata do tego regionu.

Kiedy wojska Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej najechały Tybet w latach 1949-1950, był to niepodległy kraj o historii sięgającej przynajmniej I w. p.n.e. Chińskie przejęcie wojskowe stanowiło agresję przeciwko suwerennemu państwu i naruszało prawa międzynarodowe. Od tamtego czasu trwa okupacja Tybetu. Dzisiejsze Chiny kontrolują ten kraj przy pomocy kilkuset tysięcy żołnierzy. Naruszają tym samym prawo międzynarodowe i podstawowe prawa Tybetańczyków.

Chiński rząd komunistyczny rości sobie prawo do Tybetu, uważając go za swoją “historyczną własność”. Nie domaga się tego prawa na podstawie podboju militarnego z 1949/1950 r. ani też na podstawie skutecznej kontroli nad Tybetem od tego czasu. Roszczenia komunistycznych Chin opierają się na historycznych relacjach, które KPCh uważa za relacje chińsko-tybetańskie. Tymczasem zostały one zbudowane przez dynastie mongolskie i mandżurskie, które kontrolowały Chiny przez wieki. Relacje władców mongolskich i mandżurskich Chin z tybetańskimi lamami dały wiele lat pokoju i dobrobytu w tej części świata. Najważniejsze wydarzenia, na które powołuje się w swej kłamliwej propagandzie rząd chiński, miały miejsce w czasie imperialnej ekspansji mongolskiej. W tym czasie, szczególnie w XVIII wieku, cesarze mandżurscy rządzili Chinami i rozszerzali swoje wpływy polityczne w Europie Wschodniej oraz w Azji Wschodniej i Środkowej, w tym w Tybecie. Naród tybetański otoczył dynastie mongolskie i mandżurskie opieką duchową i nigdy nie miał z nimi wrogich relacji. Natomiast gdy rodowici Chińczycy powrócili do władzy nad swoim krajem, dążyli do podporządkowania sobie Tybetańczyków i zniszczenia ich kultury i religii.

Zapraszamy do zapoznania się z historią Tybetu szeroko przedstawioną w programie telewizji Idź Pod Prąd – 60. rocznica Powstania Tybetańskiego:

https://www.youtube.com/watch?v=vet7rXl8uqc