22.02 / Corby / Maraton filmowy / WSTĘP WOLNY

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 3 min.

Zapraszamy na maraton filmowy w Corby!

sobota 22/02
hotel Holiday Inn Corby, Kettering A43
Geddington Rd
Corby NN18 8ET

Program:
11:00 Spotkanie sympatyków Telewizji Idź Pod Prąd
15:00 „Genesis. Raj utracony”
18:00 „Katyń. Ostatni świadek”
Po filmie spotkanie z reżyserem Piotrem Szkopiakiem
21:00 „Sprawiedliwi wśród Narodów. Historia rodziny Jaroszów”

WSTĘP WOLNY!

„List z Masanjia” to opowieść o tym, jak wygląda Państwo Środka od środka (częściowo kręcona ukrytą kamerą).

Film zaczyna się, gdy mama dwójki dzieci, Julie Keith, w pudełku z dekoracjami na Halloween zakupionym w K-mart w Oregon, USA, odkrywa list od chińskiego więźnia politycznego, Sun Yi, przetrzymywanego w obozie pracy Masanjia (obóz znajduje się w płn.-wsch. prowincji Liaoning, trafiają tam głównie członkowie ruchu Falun Gong, ale także chrześcijanie; obóz uważany jest za jeden z najokrutniejszych w Chinach.) Z listu dowiadujemy się o torturach i praniu mózgów, jakim poddawani są więźniowie. Wiadomość jest apelem o to, aby czytający wyjawił to światu. Tak też się stało – list trafił do gazety w Oregonie i dowiedział się o tym cały świat. W międzyczasie Sun Yi został zwolniony z więzienia i odnalazł go reżyser filmu Leon Lee. Sun ukrytą kamerą filmuje chińskie realia dla Lee i powstaje dokument o tym, jak łamane są swobody obywatelskie w Chinach i jak nadal funkcjonuje tam system tzw. obozów reedukacji. Jest to także przejmująca historia o wytrwałości, zachowaniu własnych przekonań mimo represji i walce o sprawiedliwość dla siebie i innych. Historia rebelianta, który ujawnił światu ciemną stronę chińskiego reżimu.

Recenzja filmu: https://epochtimes.pl/recenzja-filmowa-list-z-masanjia-cichy-bohater-donosi-o-makabrycznym-chinskim-systemie-obozow-pracy/

Zwiastun filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=bKRavgm-KPY&fbclid=IwAR0EGbZO-83b1e9xk6BCSUqebRNqj1kKOLja6qqvMveRmWJpN1PmO8JxN94

__________

Film „GENESIS: Raj utracony” przedstawia tydzień Stworzenia – ożywia pierwszy rozdział Księgi Rodzaju, wykorzystując nowatorską metodę tworzenia animacji RealD 3D i zachowując wierność Biblii. Dzięki animacji komputerowej, niesamowitym efektom wizualnym, zjawiskowej muzyce, najnowszym naukowym i historycznym badaniom, a także wywiadom z ekspertami i naukowcami, ten wyjątkowy film przedstawia zmuszającą do myślenia, wciągającą, żywą obronę Bożej prawdy na temat naszego pochodzenia. Na początku… Bóg!

W filmie zobaczysz widowiskowe porównanie budowy czaszki tzw. małpoludów i współczesnego człowieka. Pokazuje ono, jak bardzo propaganda ewolucjonistyczna wprowadza w błąd, lansując “Lucy” jako naszego przodka i mówiąc o małpich cechach Neandertalczyków. Eksperci odpowiadają na ważne pytania, m.in. czy datowanie wieku skał i skamieniałości na wiele milionów lat jest wiarygodne, ile warte są eksperymenty Millera-Ureya dla wyjaśnienia pochodzenia życia, a także dlaczego w świecie istnieje zło i cierpienie.

__________

„SPRAWIEDLIWI WŚRÓD NARODÓW. Historia rodziny Jaroszów”

Zobacz najnowszą produkcję Telewizji Idź Pod Prąd! Poznaj historię polskiej rodziny, która przez izraelski Instytut Yad Vashem została odznaczona medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej.

Jest to historia niezwykła, bo opowiedziana przez świadka i uczestnika tamtych wydarzeń, 96-letnią Panią Mariannę Jarosz-Krasnodębską z podlubelskich Piask, która wraz ze swoją rodziną przez całą wojnę udzielała pomocy Żydom ukrywającym się przez Niemcami. Dom i zabudowania Jaroszów niejednokrotnie stawały się dla nich schronieniem.
Piaski były miejscem, gdzie Polacy i Żydzi żyli zgodnie i spokojnie, jednak po wybuchu wojny Niemcy zgotowali piekło piaseckim Żydom. W tym strasznym czasie Polacy narażali życie, by ratować swoich żydowskich sąsiadów.

Przyjście Rosjan w 1944 r. nie zakończyło koszmaru wojny dla Polaków. Rodzina Jaroszów stała wiernie przy wolnej Polsce, walcząc z okupacją komunistycznej Rosji. W ich domu znajdował schronienie legendarny żołnierz wyklęty, ostatni walczący z bronią w ręku, Józef Franczak ps. “Lalek”. Więcej na ten temat w drugiej części filmu.

Historia Marianny Krasnodębskiej została również opisana przez Annę Herbich w książce „Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów”, która ukazała się we wrześniu 2019 roku.

„Na kartach historii narodu żydowskiego i całego świata to, co uczynili Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, zapisane jest złotymi literami” – powiedział prezydent Izraela Reuwen Riwlin, na spotkaniu z polskimi Sprawiedliwymi w Jerozolimie w 2019 r.

Polacy są najliczniejszą grupą odznaczonych medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, pomimo że tylko w Polsce podczas II wojny światowej za pomoc Żydom obowiązywała kara śmierci.