Opowieść o buntowniku, który zmienił świat. Film nie był pokazywany w polskich kinach. To dramat historyczny w gwiazdorskiej obsadzie: Joseph Fiennes („Zakochany Szekspir”, „Wróg u bram”), Alfred Molina (”Czekolada”), Peter Ustinov (legendarny Herkules Poirot). Poznaj historię słynnego mnicha, który chcąc zreformować kościół, musiał stawić czoła samemu papieżowi.

Zapraszamy w piątek
13 grudnia, godz. 20:00
Patriotyczne Centrum Kultury “Idź Pod Prąd”
ul. Chopina 4a

WSTĘP WOLNY!

„Luter” (2003) opowiada o życiu Marcina Lutra i początkach reformacji w Niemczech. Amerykańsko-niemiecko-brytyjskiej koprodukcji nie można było zobaczyć w polskich kinach.

XVI wiek, Europa. Marcin Luter (Joseph Fiennes), po przetrwaniu straszliwej burzy, poprzysięga oddać swoje życie Bogu. Wstępuje do Zakonu Świętego Augustyna, gdzie zostaje mnichem. Z biegiem czasu zauważa nadużycia Kościoła, szczególnie odpłatnych odpustów, za które można wykupić swoje grzechy. Staje się to bezpośrednim powodem do wygłoszenia 95 tez, mających na celu zreformowanie Kościoła. Nie podoba się to najwyższym rzymskokatolickim dostojnikom.

Dramat historyczny. Reż. Eric Till, scen. Camille Thomasson, Bart Gavigan, wyk. Joseph Fiennes, Alfred Molina, Peter Ustinov, prod. Niemcy, USA, Wielka Brytania. Czas projekcji: 121 min.

Patronat medialny wydarzenia: Telewizja Idź Pod Prąd:
https://idzpodprad.pl/aktualnosci/zakazany-film-luter-w-kinie-bajka-w-lublinie-wstep-wolny/