Flaga brytyjska

Rządy Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Francji we wspólnym oświadczeniu potępiły atak na Siergieja Skripala.

Przywódcy czterech państw stwierdzili, że użycie środka wynalezionego w Rosji jest pierwszym przypadkiem użycia środka paraliżującego w Europie od czasu II Wojny Światowej.

Jak głosi oświadczenie:
Jest to atak na suwerenność Zjednoczonego Królestwa.

Przywódcy podzielają ocenę Wielkiej Brytanii, że nie ma innego wyjaśnienia niż to, że za atak odpowiedzialna jest Rosja.

Wzywamy Rosję do odniesienia się do wszystkich pytań dotyczących ataku w Salisbury. Rosja powinna przekazać wszelkie informacje o programie “Nowiczok” Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej – napisano w oświadczeniu.

Wcześniej Biały Dom oświadczył, że uznaje decyzję brytyjskiego rządu o wydaleniu 23 rosyjskich dyplomatów za uzasadnioną i sprawiedliwą.

Stany Zjednoczone solidarnie wspierają Zjednoczone Królestwo, swojego najbliższego sojusznika – zapewnił Biały Dom.

Oprócz wydalenia rosyjskich dyplomatów Wielka Brytania szykuje kolejne sankcje.

Rozważane jest cofnięcie licencji rosyjskiej telewizji RT. Premier Theresa May zapowiedziała również, że poszuka innych niż Rosja źródeł gazu ziemnego.

Gazprom jest drugim co do wielkości dostawcą gazu do Wielkiej Brytanii. Większość surowca pochodzi jednak nie z Rosji, a z Morza Północnego i Norwegii.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapowiedział, że Rosja wkrótce odpowie na działania Wielkiej Brytanii. Stwierdził, że brytyjskie zarzuty są chamskie i gołosłowne.

Brytyjski minister obrony Gavin Williamson stwierdził, że “Rosja powinna się zamknąć“.