Strajk sędziów

przez Redakcja
Dziś odbyła się ogólnopolska akcja protestacyjna sędziów przeciwko reformie sądownictwa.

Sędziowie ogłosili o godzinie 12:00 półgodzinną przerwę w rozprawach i udali się na specjalnie zwołane na ten czas zebrania.

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek  twierdził, że sędziowie chcą  pokazać, iż "reformy powinny poprawiać funkcjonowanie Kowalskiego w sądzie". Formalnie głównym celem zebrań w sądach jest utworzenie forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego.

Przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa Edyta Odyjas oświadczyła, że tę akcję należy uznać za strajk, choć sędziowie oraz inni pracownicy sądów nie mają prawa do strajku.

Łukasz Piebiak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, zwrócił uwagę, że niektórzy prezesi sądów naciskali na podległych im sędziów, by dołączali do akcji.

Żądanie od nich obowiązkowego udziału w zebraniach czy wręcz przedstawiania pisemnych usprawiedliwień w przypadku ich nieobecności to przejaw upokarzającego traktowania. […] taki przymus zagraża konstytucyjnej zasadzie niezawisłości sędziowskiej.

Komitet Obrony Demokracji zorganizował przed budynkami sądów pikiety.

Skomentuj

Komentuj jako gość

0
warunki użytkowania.

Komentarze

  • Brak komentarzy