Aktualności

Wreszcie zmiany w prawie o obronie koniecznej

Jak donosi RMF FM Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje zmiany w kodeksie karnym dotyczące obrony koniecznej.

Przekroczenie granic obrony koniecznej podczas bronienia się przed włamywaczami nie będzie karane.

Nowe przepisy mają umożliwić skuteczną obronę, kiedy intruz wtargnie do naszego mieszkania lub na teren wokół domu. Dotychczas sąd oceniał, czy przekroczenie granic obrony koniecznej było uzasadnione. Po zmianach sąd będzie zajmować się tylko najbardziej drastycznymi przypadkami.
Projekt ma trafić do Sejmu w maju.
Redakcja
0
0

Macierewicz przyśpiesza tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podjął decyzję o przyspieszeniu budowy struktur Obrony Terytorialnej w województwach śląskim i wielkopolskim. Dowództwa brygad i pierwsze pododdziały zostaną sformowane w 2018 roku, rok wcześniej niż planowano.

Przyspieszenie jest odpowiedzią na bezprecedensowy odzew społeczny oraz zaangażowanie środowisk lokalnych w budowę piątego rodzaju sił zbrojnych.

Decyzją ministra zostanie również wzmocniony potencjał obronny Warszawy. Z początkiem 2019 roku powstaną dwa bataliony lekkiej piechoty z dowództwami po obu stronach Wisły.

Dotychczas utworzono pierwsze trzy Brygady Obrony Terytorialnej w województwach: podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. Na tym terenie prowadzony jest obecnie nabór kandydatów do Terytorialnej Służby Wojskowej.
Obecnie trwa proces tworzenia trzech brygad: dwóch w województwie mazowieckim oraz jednej w województwie warmińsko-mazurskim.
Wojska Obrony Terytorialnej mają docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy zgrupowanych w 17 Brygad Obrony Terytorialnej – po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu.
Redakcja
0
0

Policja prowadzi śledztwo w sprawie nauczyciela pobitego przez imigrantów

Policja poinformowała, że prowadzi postępowanie dotyczące naruszenia nietykalności cielesnej nauczyciela szkoły w Coniewie. O ataku imigrantów z Czeczenii na szkołę informowaliśmy wczoraj.
Czynności prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Piasecznie. Jak podała policja, z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że po sprzeczce między uczniami w szkolnym autobusie, do szkoły przybyli rodzice jednego z uczniów wraz z kuzynem. W trakcie rozmowy jeden z mężczyzn narodowości czeczeńskiej zaatakował nauczyciela, w wyniku czego zniszczył mu okulary.

Policja przypomina, że nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym i jego nietykalność podlega szczególnej ochronie prawnej. Naruszenie nietykalności funkcjonariusza publicznego jest zagrożone karą do 3 lat więzienia. Osoby mogące pomóc w ustaleniu okoliczności zdarzenia proszone są o pilny kontakt z Komisariatem Policji w Górze Kalwarii.
Redakcja
0
0

Oszustwa w badaniach naukowych na AGH

Policja zatrzymała sześć osób podejrzanych o oszustwa przy badaniach naukowych w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zatrzymano 3 mężczyzn, pracowników naukowych, oraz trzy kobiety- znajome naukowców, które wykonały zlecone prace w ramach rzekomych projektów badawczych, nie posiadając do tego kwalifikacji. Za wyłudzenie grantów grozi im do 8 lat więzienia.

Są to już kolejne kroki w tej sprawie, wcześniej zatrzymano dwóch pracowników AGH podejrzanych o wyłudzenie ponad 2 mln złotych przeznaczonych na projekty badawcze.

Jak poinformowała Policja, z materiału dowodowego wynika, że zatrzymani naukowcy do wykonania poszczególnych umów grantowych wyznaczali zaufane osoby z grona znajomych lub rodziny, które nie posiadały żadnych kompetencji do prowadzenia badań naukowych. W efekcie opracowania naukowe były kompilacją różnych zebranych prac, często magisterskich, a także wykorzystywanych w przeszłości w innych grantach i nie miały żadnej wartości naukowej.
Redakcja
0
0

Łotwa i Dania przeciw Nord Stream 2

Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgar Rinkēvičs  ostrzega, że budowa rurociągu Nord Stream może być wykorzystywana jako przykrywka do działań wywiadowczych służb specjalnych Rosji. Minister stwierdził, że Łotwa nie pozwoli na wykorzystanie portu w Windawie jako magazynu przy budowie rurociągu.

Port w Windawie oraz dwa terminale przeładunkowe znajdujące się na jego terenie otrzymały od Rosjan ofertę uczestniczenia w budowie gazociągu. Miałyby składować i dostarczać na miejsce budowy rury wykorzystywane przy konstrukcji.

Zdaniem ministra łotewskie terytorium może zostać wykorzystane do działań wywiadowczych, co utrudni reakcję na ewentualne zagrożenia i rozwój infrastruktury obronnej.

Według Rinkēvičsa oferta „jest w interesie Rosji i zagraża bezpieczeństwu narodowemu Łotwy”.

„Pozwolenie na wykorzystanie tego terytorium wywołałoby podział wśród partnerów w regionie i zagroziłoby wspólnym projektom i wiarygodności Łotwy w polityce zagranicznej wewnątrz NATO i Unii Europejskiej. Łotwa i inne kraje bałtyckie stale podkreślają niezgodność projektu Nord Stream 2 z polityką energetyczną Unii Europejskiej oraz zwracają uwagę na zagrożenia, jakie niesie ten projekt dla całej Unii”.

Przeciwny decyzji łotewskiego rządu jest burmistrz Windawy, Aivars Lembergs. który twierdzi, że sprzeciw wobec Nord Stream 2 jest spełnieniem życzeń Polski.
Minister nazwał te oskarżenia absurdalnymi „Ani ministerstwo, ani nasz rząd nie lobbują w interesie innych państw” - podkreślił.

Wtóruje mu łotewski europoseł Krisjanis Karins.
„Skorzystałyby na tym jeden czy dwa podmioty gospodarcze, ale nasze państwo nic by nie zyskało, a zgoda na takie przedsięwzięcie tylko zmniejszyłaby bezpieczeństwo energetyczne i geopolityczne Łotwy”.

Na oferty od Rosjan pozytywnie odpowiedziały porty w Finlandii i Niemczech.

Przeciwna rosyjsko-niemieckiemu projektowi jest też Dania. Duński rząd planuje wprowadzić przepisy, które umożliwią odmowę pozwolenia na budowę podmorskich gazociągów ze względów bezpieczeństwa. W tej chwili odmowa jest możliwa tylko ze względów ochrony środowiska. To też może posłużyć do zablokowania Nord Stream 2 na terenie Danii. Duński dziennik Jyllands Posten zwraca uwagę, że w pobliżu wyspy Bornholm, gdzie przebiegać ma gazociąg, w czasie II wojny światowej zatopiono duże ilości bojowych gazów chemicznych.

Polskie wysiłki zmierzające do zablokowania budowy są nieskuteczne.  Poprzedni model finansowania rurociągu opierający się na utworzeniu konsorcjum zachodnich firm i rosyjskiego Gazpromu został co prawda zablokowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale Rosjanie znaleźli inny sposób. Według „Financial Times” nowy model finansowy będzie opierał się na systemie udzielonych Gazpromowi pożyczek. Pięć europejskich grup energetycznych chce dać na ten cel niemal 10 mld euro.
Redakcja
0
0

Dania atakowana przez rosyjskich hakerów

W niedzielę ukazał się raport duńskiego ośrodka ds. cyberbezpieczeństwa, z którego wynika, że zagraniczni hakerzy uzyskali dostęp do poczty elektronicznej urzędników ministerstwa obrony w latach 2015-2016.

Minister obrony Danii Claus Hjort Frederiksen powiedział, że byli to hakerzy z Rosji. Według niego hakerzy są powiązani ze służbami wywiadowczymi lub głównymi siłami w rządzie rosyjskim.

"Jest to część wojny toczącej się w tej dziedzinie, w której mamy do czynienia z bardzo agresywnym podejściem Rosji. Zhakowane e-maile nie zawierały tajemnic wojskowych, ale to na pewno poważna sprawa".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że „państwo rosyjskie nie przeprowadza ataków hakerskich" .
Redakcja
0
0

Chiny oczyszczają uczelnie

Jak donosi „Financial Times”, Chiny zwiększają presję na uczelnie. Zespoły złożone z agentów Centralnej Komisji Inspekcji Dyscyplinarnej od połowy marca działają w 29 największych chińskich uniwersytetach. Kontrole mają potrwać do początku maja.

Komisja ma zajmować się dowodami na korupcję oraz łamanie dyscypliny politycznej, w tym przenikanie zachodnich wartości.

W zeszłym roku prezydent Chin Xi Jinping wezwał chińskie uniwersytety, by stały się bastionami przywództwa partyjnego i wplotły pracę ideologiczną w cały proces edukacji. Urzędnicy naciskali na uczelnie, by przestały korzystać z importowanych podręczników przesyconych zachodnimi wartościami. Partia pod przywództwem Xi znowu uczyniła nauczanie marksizmu-leninizmu priorytetem w edukacji.

W październiku podobna kontrola na Uniwersytecie Shantou w prowincji Guandong stwierdziła, że uczelnia nie obroniła się przed „nielegalną religijną infiltracją”. Szkoła zatrudniała wielu zagranicznych nauczycieli.

W ostatnich latach zachodnie uczelnie chętnie rozszerzały działalność na Chiny. Jednym z powodów jest to, że chińscy studenci zwykle płacą wyższe czesne od miejscowych.
Redakcja
0
0

Ługańsk bez prądu

Kijów zatrzymał dostawy prądu do tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, terenu zajętego przez siły prorosyjskie. Ukraiński wiceminister do spraw terytoriów okupowanych Heorhij Tuka oświadczył wcześniej, że zadłużenie Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej wobec ukraińskich elektrowni wynosi łącznie 11 mld hrywien.

Nie wykluczył także, że separatyści będą otrzymywali prąd z Rosji.

„Istnieje nitka, która prowadzi z Rosji do obwodu ługańskiego, jednak jej moce nie są wystarczające, by zapewnić dostawy prądu dla ludności i przedsiębiorstw. Według naszych szacunków prąd z Rosji wystarczy jedynie dla potrzeb mieszkańców regionu” – powiedział.

Borys Gryzłow,  przedstawiciel prezydenta Rosji w grupie kontaktowej ds.sytuacji w Donbasie, oświadczył, że Rosja dostarczy energię do obwodu ługańskiego.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Ukraina wykonała kolejny krok w kierunku oderwania się tego terytorium.
Redakcja
0
0

Po co zamach na Polach Elizejskich? Kowalski & Chojecki 21.04.2017

W czwartek wieczorem w centrum Paryża, w pobliżu Pól Elizejskich doszło do strzelaniny. Napastnik otworzył ogień z broni automatycznej w kierunku radiowozu. Zginął jeden policjant, a dwóch innych zostało ciężko rannych. Sprawca ataku został zastrzelony przez innych funkcjonariuszy obecnych na miejscu.

Pola Elizejskie to jest reprezentatywne miejsce, jeden z symboli europejskiej, postępowej Francji. Dwa dni przed wyborami prezydenckimi we Francji dochodzi do strzelaniny właśnie w tym miejscu. Można się zastanowić, czy ta akcja ma na celu przechylenie szali zwycięstwa na stronę Marine Le Pen – mówił w Telewizji Idź Pod Prąd Marian Kowalski. – Marine Le Pen mówi wiele rzeczy które mogłyby nam się podobać. Między innymi o przywróceniu kontroli granicznych we Francji, odejściu od waluty euro, ale także o wyjściu z NATO. Co ciekawe, zawsze mówi ciepło o relacjach Rosją rządzoną przez pana Putina i akurat ten wątek najmniej mi się podoba. W wielu miejscach mówi rzeczy, które mnie cieszą i interesują, ale jej naiwność wobec sprawy rosyjskiej bije rekordy – zauważył Marian Kowalski.

Jest to upokorzenie Francji, w tym momencie można powiedzieć że państwo francuskie symbolicznie upadło – ocenił pastor Paweł Chojecki. – Dużo mówimy o wojnie informacyjnej, moralnej, duchowej. To wydarzenie jest tego przykładem. Francja jest państwem, któremu niczego nie brakuje oprócz ducha, dlatego wielka Francja się skończyła, została rozstrzelana na Polach Elizejskich. Przy okazji tego ataku upieczono dwie pieczenie na jednym ogniu. Upokorzenie Francuzów jest pierwszym z czynników. Drugim jest umożliwienie zwycięstwa w wyborach prezydenckich stronnictwu Putina – podkreślił pastor Paweł Chojecki.


Redakcja
0
0

Minister Waszczykowski w USA

Minister Witold Waszczykowski przebywa w Waszyngtonie z pierwszą oficjalną wizytą po objęciu władzy przez Donalda Trumpa. Szef polskiej dyplomacji spotkał się z sekretarzem stanu Rexem Tillersonem. Dyplomaci omówili perspektywy współpracy w obszarach bezpieczeństwa, gospodarki, energii i innowacji.

Rozmowy dotyczyły także kwestii związanych z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej, w tym polskich starań o odzyskanie od Rosji wraku Tu-154M.
– Wspominałem o kwestii smoleńskiej, ponieważ od siedmiu lat nie jesteśmy w stanie jednoznacznie zweryfikować przyczyn tej katastrofy. Powiedziałem, że w sprawach Smoleńska interesuje nas wszelka pomoc – zarówno techniczna, pomoc w śledztwie, pomoc prawna, jak również pomoc polityczna w przypadku presji wywieranej na Rosję – relacjonował szef polskiej dyplomacji.
Redakcja
0
0

Wczoraj minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z delegacją Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu Stanów Zjednoczonych

Wczoraj minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z delegacją Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu Stanów Zjednoczonych, której przewodził Paul Cook, wiceprzewodniczący Komisji.

Rozmawiano o roli Rosji, która inspiruje i wykorzystuje do własnych celów konflikty na całym świecie, wojnę na Ukrainie, w Syrii, Afganistanie, aż po sytuację w Korei Północnej.

Amerykanie z uznaniem wyrażali się o zaangażowaniu Polski w NATO, zarówno w zakresie nakładów na bezpieczeństwo własne, jak i aktywne działania na forum Sojuszu i aktywność na flankach wschodniej i południowej.
Redakcja
0
0
Wiadomości IPP