Aktualności

Prezydent Andrzej Duda oznajmił, ze zawetuje dwie ustawy o sądownictwie

„Zdecydowałem o tym, że zwrócę z powrotem do rozpatrzenia Sejmowi, czyli zawetuję Ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również Ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa.” - powiedział prezydent na porannej konferencji prasowej

Prezydent podkreślił, że Polska potrzebuje reformy sądownictwa, ale nie podoba mu się wzmocnienie władzy prokuratora generalnego.

„Nie ma u nas tradycji, żeby Prokurator Generalny w jakikolwiek sposób mógł ingerować w pracę, w funkcjonowanie Sądu Najwyższego jako instytucji. Nie wspomnę już o sędziach. I zgadzam się ze wszystkimi tymi, którzy twierdzą, że tak być nie powinno i że nie wolno do tego dopuścić.” – powiedział prezydent

Prezydent zapowiedział, że skorzysta z prawa inicjatywy ustawodawczej i zaproponuje swoje ustawy o SN i KRS.
– Mam nadzieję, że przy pomocy ekspertów te ustawy uda się przygotować w ciągu dwóch miesięcy.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję prezydenta na facebooku.

„W Polsce od kiedy pamiętam było tak, że jak dekomunizacja w różnych obszarach państwa była blisko to zawsze ktoś wymiękał. I tak Polska się nie zmieniała i nie mogła rozwijać na miarę swoich możliwości.”
„Zawsze chciałem reform, dlatego jestem tu gdzie jestem. I wiem, że czasem dla Polski trzeba iść pod prąd”

– Bez komentarza – powiedział Jarosław Kaczyński dziennikarzom, pytającym o weto prezydenta.

Po ogłoszeniu prezydenta w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości zebrali się najważniejsi politycy partii, m.in. Joachim Brudziński, Mariusz Błaszczak, Stanisław Karczewski, Mariusz Kamiński, Marek Kuchciński i premier Beata Szydło.

Na spotkaniu miał być omawiany dalszy plan działań.


Pod siedzibę PiS przeszli manifestanci, którzy protestowali dotychczas pod Pałacem Prezydenckim. Przeszli przez miasto z transparentem „Idziemy po Prawo i Sprawiedliwość”

Manifestujący domagają się trzeciego weta.
Policja rekwirowała nagłośnienie. Funkcjonariusze przenosili osoby kładące się na placu. Zatrzymano kilka osób.

Na wieczór planowane są kolejne protesty. Demonstrujący będą domagać się trzeciego weta

O 16:00 odbyło się spotkanie Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego z Andrzejem Dudą

- Układ, który tak histerycznie się broni, uzyskał chwilową przewagę w postaci decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw dot. sądownictwa. Myślę jednak, że sobie z tym poradzimy - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

- O godz. 20 spotkać się mają władze Polski Razem, która wraz z PiS i Solidarną Polską tworzy rządzącą Zjednoczoną Prawicę.

Polityk Polski Razem Jadwiga Emilewicz, która jest wiceministrem rozwoju poparła prezydenta
"AndrzejDuda wetuje ustawy o SN i KRS. Inicjatywa ustawodawcza w polu Prezydenta. To dobre rozwiązanie dla Polski". - napisała na twitterze.  Polska Razem, w ramach klubu PiS, ma w Sejmie 9 posłów.

Wieczorem prezydent Andrzej Duda ma wygłosić orędzie do narodu. Jak informuje Polskie Radio 24 w przyszłym tygodniu ma odbyć się posiedzenie Sejmu.
Redakcja
0
0

Bp Tadeusz Pieronek w piątkowym wywiadzie dla Gazety Wyborczej stwierdził, że Jarosław Kaczyński powinien stanąć przed sądem

Bp Tadeusz Pieronek w piątkowym wywiadzie dla Gazety Wyborczej stwierdził, że Jarosław Kaczyński powinien stanąć przed sądem

Biskup odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego wygłoszonych w Sejmie. Prezes powiedział do polityków PO „Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami”

Pieronek stwierdził, że „Te słowa są tak obrzydliwe, że każdy człowiek, który ma jakiekolwiek rozeznanie moralne i estetyczne, wie, co o tym myśleć. A jeżeli ktoś zarzuca zbrodnię całej formacji politycznej nie mając na to dowodów, to jest to już sprawa karna. […] prokuratura powinna się tym zająć i to z oskarżenia publicznego.”

Biskup namawiał do demonstracji przeciwko przyjęciu ustaw
„Innej ścieżki niż demonstracje już nie ma. Skoro wszystkie uwagi, poprawki, każda inicjatywa, by się spotykać i rozmawiać, jest odrzucana, to pozostaje właśnie ulica.”

Jarosława Kaczyńskiego zaatakowały też media watykańskie. Dziennik „L’Osservatore Romano”
stwierdził, że przyjęta przez Parlament reforma jest kontrowersyjna i „de facto likwiduje autonomię sądownictwa”, dodał, ze została przyjęta pomimo protestów publicznych i apeli Brukseli.

W artykule podkreślono, że ustawa o SN została przyjęta przez parlament „zdominowany przez posłów mającej większość partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS, prawicowej, nacjonalistycznej i antyeuropejskiej) Jarosława Kaczyńskiego”.

Dziś przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, podziękował już prezydentowi Andrzejowi Dudzie za postawę w sprawie reform wymiaru sprawiedliwości.
Redakcja
0
0

PiS został zaatakowany również ze strony luteran

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec napisał na blogu, że nie zgadza się ze „stylem podejmowania fundamentalnych rozstrzygnięć dla naszej Ojczyzny.”

"Nie mogę zrozumieć, dlaczego w tak ważnych kwestiach jak sprawa zmian w Sądzie Najwyższym, proceduje się w tak ekspresowym tempie. Słucham argumentów strony rządzącej i usłyszałem, że jest potrzebna reforma sądownictwa, między innymi Sądu Najwyższego i że jest to realizacja obietnicy wyborczej. Co takiego dzieje się, że jest ona przeprowadzana w takim trybie, który pomija możliwość konsultacji społecznych?

„Dlaczego Sejm przypomina oblężoną twierdzę z płotami, policją, armatkami wodnymi, tak jak za czasu stanu wojennego? Przecież żyjemy w wolnym kraju, jesteśmy członkami Unii Europejskiej, NATO, nie grozi nam wojna. Dla mnie takie tempo prac byłoby usprawiedliwione jedynie w wypadku zagrożenia wojną. „
Redakcja
0
0

Wczoraj Polsce grozili Niemcy

Minister sprawiedliwości Niemiec Heiko Maas w wywiadzie dla dziennika "Bild", wyraził zaniepokojenie sytuacją wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

 "Unia Europejska nie może się temu bezczynnie przyglądać. Praworządność i demokracja stanowią fundament UE" – podkreślił niemiecki polityk i ostrzegł polski rząd

"Kto wykazuje tak mało poszanowania dla państwa prawa, ten godzi się na polityczną izolację"
Redakcja
0
0

Wczoraj zaatakowano stronę internetową Prawa i Sprawiedliwości.

Przez kilkanaście godzin przy próbie wejścia na witrynę ukazywał się komunikat z błędem.

Paweł Szefernaker poinformował na twitterze, że strona padła ofiarą ataku DDoS. Oznacza to, że wykorzystano wiele komputerów do wykonywania masowych połączeń z serwerem, powodując jego przeciążenie.
Redakcja
0
0

Atak na ambasadę Izraela

Wczoraj na teren izraelskiej ambasady w Jordanii weszło dwóch Jordańczyków, pracowników firmy meblowej. Jeden z nich 17-latek zaatakował strażnika śrubokrętem. Ten w obronie zastrzelił go.
W starciu ranny został też Izraelczyk zastępca szefa wydziału bezpieczeństwa ambasady, oraz jordański lekarz, który odwiedzał w ambasadzie pacjenta. Lekarz po przewiezieniu do szpitala zmarł.

Muzułmanie w Jordanii są wzburzeni po tym jak Izraelczycy zainstalowali wykrywacze metalu przed meczetem Al-Aksa w Jerozolimie. W piątek w Ammanie i jordańskich obozach dla uchodźców odbyły się demonstracje przeciwko Izraelowi. Manifestujący wzywali do dżihadu.

Wczoraj odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu Izraela. Władze nie chcą się wycofać z decyzji o zaostrzeniu środków bezpieczeństwa na Wzgórzu Świątynnym.

 Wykrywacze metalu pozostaną. Mordercy nie będą nas uczyć, jak tropić morderców – powiedział premier Benjamin Netanyahu.
Redakcja
0
0

Stany Zjednoczone mają nowy lotniskowiec

W sobotę odbyła się uroczystość przyjęcia do służby lotniskowca USS Gerald R. Ford.

Jest to pierwszy z planowanych dziesięciu okrętów typu Gerald R. Ford. Mają one zastąpić używane obecnie lotniskowce typu Nimitz.

Nowy okręt wyposażony jest m.in. w elektromagnetyczne katapulty, które umożliwają bardzo szybki start samolotów z pokładu.

Dzięki dwóm reaktorom jądrowym o łącznej mocy 800 tys. KM zasięg okrętu jest nieograniczony. Może on operować na morzu przez dwadzieścia lat.

 Załoga będzie liczyć 4660 wojskowych. Na pokładzie lotniskowiec może przenosić do 90 samolotów, śmigłowców i dronów. Ponadto jest uzbrojony pociski rakietowe i systemy artyleryjskie.

Prezydent Donald Trump powiedział podczas uroczystości:
- To amerykańska stal oraz ręce stworzyły to ważące 100 000 ton przesłanie dla świata. Gdziekolwiek jednostka ta będzie się pojawiać na horyzoncie, nasi sojusznicy będą mogli odetchnąć a nasi nieprzyjaciele trząść się ze strachu ponieważ Ameryka nadchodzi , nadchodzi silna.
Redakcja
0
0

Senat przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym

W sobotę Senat przyjął poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym.

W nocy z czwartku na piątek Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zaopiniowała przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym  bez poprawek.


W piątek rano senator Jan Rulewski przyszedł na obrady w więziennym drelichu, wziął też ze sobą blaszany kubek. Rulewski występował jako sprawozdawca mniejszości senackiej komisji. W imieniu senatorów PO przedstawił wniosek o odrzucenie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Tym wystąpieniem senator Rulewski zdobył w ostatnim momencie tytuł Dzbana Tygodnia.

Senatorowie zwrócili uwagę na niezgodność w dwóch artykułach ustawy po wniesieniu poprawek sejmowych. Artykuł dwunasty mówi, że prezydent wybiera prezesa Sądu Najwyższego spośród pięciu kandydatów, a artykuł 18., że spośród trzech. Wniesienie poprawki wymagałoby skierowania projektu z  powrotem do Sejmu, który ma się zebrać kolejny raz dopiero we wrześniu.

Jak wyjaśnił minister Zbigniew Ziobro poprawka nie jest w tym przypadku konieczna.
- Artykuł 12. wyraźnie przewiduje szczegółowo sposób wyboru kandydatów i mowa jest o pięciu kandydatach. To jest norma, która jest przesądzająca - powiedział. Norma w artykule 18. jest jedynie normą kompetencyjną, która ma w tym momencie drugorzędne znaczenie. Dlatego też chciałbym to wyraźnie zaznaczyć, zgodność z konstytucją jest zachowana - podkreślił wiceminister.
Redakcja
0
0

Protesty przeciwko reformie sądów

Wczoraj po uchwaleniu przez Sejm ustawy o Sądzie Najwyższym kilkoro protestujących przed Sejmem przeszło przez barierki ochraniające budynek Parlamentu. Wśród nich był lider Obywateli RP Paweł Kasprzak. Policja wyniosła protestujących, którzy przeszli przez barierki.

Wieczorem w kilkudziesięciu miastach Polski odbyły się znowu protesty przeciwko reformie sądownictwa.

W Warszawie przed Pałacem Prezydenckim zgromadziło się kilkanaście tysięcy osób. Po demonstracji przed Pałacem manifestanci przeszli pod Sejm. Część manifestujących poszła pod gmach Sądu Najwyższego.

Część zgromadzonych pod Sejmem kładło się wzdłuż barierek, które rozstawiono wokół Parlamentu i uderzało w nie stopami. Po godzinie trzeciej w nocy policja usunęła osoby blokujące ulice Wiejską i Górnośląską. Protestujący blokowali wyjazd radiowozu, w którym znajdował się rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Przed Parlamentem ciągle przebywa grupa manifestujących.
Redakcja
0
0

Młodzi posłowie PiS apelują do prezydenta

Apel o przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym wystosowali m.in. minister w KPRM Paweł Szefernaker, Anna Krupka i Marcin Horała.

– Chcemy żyć w państwie sprawiedliwym, nowoczesnym, w którym każdy będzie miał równy start. Dlatego głosowaliśmy za tymi reformami, wymiar sprawiedliwości potrzebuje tych reform – mówił Szefernaker.

Poseł PiS zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by przyjął uchwaloną przez Sejm ustawę o Sądzie Najwyższym.

Poseł Marcin Horała  zaznaczył, że proponowane przez PiS zmiany są powszechne w wielu krajach i nie jest to nic nowego. – Chcemy wprowadzić w Polsce nowoczesny system wymiaru sprawiedliwości. Młodzi, uczciwi sędziowie są dzisiaj blokowani przez stary układ w sądach. Należy to zmienić – mówił Horała.

Poseł Anna Krupka zapewniła, że posłowie nie dadzą zastraszyć się tym, którzy „chcą zatrzymać zmiany w wymiarze sprawiedliwości”.

Poseł Szefernaker apelował też do młodych ludzi, aby nie dali się zwieść „tym, którzy wyprowadzają ich na ulice, politykom, którzy stworzyli fundamenty państwa, w którym nie było sprawiedliwości”.

Dziękował tym, którzy wspierali reformę:

„Chcieliśmy także podziękować tym wszystkim młodym osobom, którzy pisali do nas SMS-y, dzwonili, komentowali także w Internecie, mediach społecznościowych, lajkowali nasze wpisy. Chciałbym powiedzieć, że szczególnie dla nas to wsparcie grupy młodych osób, którzy nas popierają, chcą reformy wymiaru sprawiedliwości, jest bardzo ważne i za to chcielibyśmy wam bardzo podziękować”.
Redakcja
0
0

Węgry z Polską

Węgry są solidarne z Polską – oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Oświadczenie zostało wydane w związku z krytyką planowanych w Polsce zmian w sądownictwie ze strony Komisji Europejskiej.

– Stoimy u boku Polski i wzywamy Komisję Europejską, by nie przekraczała swoich pełnomocnictw i nie próbowała działać jako ciało polityczne, bo w Unii Europejskiej ciałem politycznym jest Rada Europejska, czyli ciało składające się z szefów państw i rządów unijnych państw członkowskich, nie zaś Komisja Europejska – oznajmił Szijjarto.

Szef węgierskiej dyplomacji stwierdził, że Komisja Europejska „rozpętała nagonkę” na państwa , które szczerze i jasno mówią o wyzwaniach stojących przed Europą.

Komisja „upatruje sobie a to Węgry, a to Polskę”, a najświeższym tego przejawem jest ingerowanie w wewnętrzne sprawy Polaków.

Zdaniem węgierskiego ministra postępowanie KE jest sprzeczne z unijnymi przepisami, ponieważ
Komisja powinna czuwać nad dotrzymywaniem porozumień, a nie występować jako ciało polityczne.

Z kolei rzeczniczka Departamentu Stanu USA wyraziła zaniepokojenie działaniami legislacyjnymi polskiego rządu.
Na czwartkowej konferencji prasowej Heather Nauert pytana przez dziennikarza TVN o reformy sądownictwa w Polsce powiedziała, że wydają się one ograniczać władzę sądowniczą i potencjalnie mogą osłabić system prawny.

Obserwujemy sytuację oraz prowadzone są rozmowy pomiędzy przedstawicielami najwyższych urzędów USA i Polski - powiedziała Nauert.
Redakcja
0
0
Wiadomości IPP