Aktualności

USA przekażą informacje o Katastrofie Smoleńskiej

Prezydent Trump był zszokowany, że administracja Obamy nie przekazała Polsce informacji dotyczących Katastrofy Smoleńskiej. Tak relacjonował swoją rozmowę z Donaldem Trumpem minister Antoni Macierewicz.

Szef resortu obrony powiedział w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”, że zależy mu, by administracja amerykańska udostępniła komisji smoleńskiej materiały, jakie są w posiadaniu National Transportation Safety Board, czyli odpowiednika polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

- Ta instytucja posiada dane będące wynikiem badania amerykańskich urządzeń nawigacyjnych znajdujących się w tym samolocie. Były analizowane w USA i tam pozostała część informacji, dotychczas nieudostępniona ani stronie rosyjskiej, ani komisji Millera - mówił Macierewicz.

Macierewicz zaznaczył też, jak ważne jest ostatnie oświadczenie podkomisji smoleńskiej, która stwierdziła, że destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się przed zderzeniem z brzozą oraz że na wielu częściach skrzydła są ślady eksplozji.

– W ten sposób ostatecznie zostało odrzucone kłamstwo smoleńskie, które przez wiele lat było fundamentem dezinformacji polskiej i międzynarodowej opinii publicznej. Teraz nie zostało z niego nic poza rozpaczliwą propagandą ludzi i środowisk współwinnych tego, co się stało. Jest jasne, że ta brzoza nie odegrała żadnej istotnej roli w dramacie, jakim była katastrofa smoleńska – podsumował minister obrony.
Redakcja
0
0

Kaczyński spotkał się z polskimi Żydami

Jarosław Kaczyński spotkał się wczoraj z przedstawicielami polskich Żydów. Rozmowy dotyczyły  relacji polsko-żydowskich. Spotkanie odbyło się na zaproszenie szefa PiS.

W spotkaniu uczestniczył m.in.  Jonny Daniels, były doradca prezydenta Trumpa, prezes Fundacji From the Depths zajmującej się relacjami Polaków i Żydów.

– To było nieprawdopodobnie miłe spotkanie, pełne wzajemnego zrozumienia, w trakcie którego rozmawialiśmy o historii Żydów, ale także o przyszłości Żydów w Polsce – powiedział Daniels.

Zaznaczył, że uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem "głębokiego rozumienia" historii, zwyczajów i religii żydowskiej prezesa PiS.
Redakcja
0
0

Nielegalni imigranci w Bieszczadach

Wczoraj funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych zatrzymali w okolicach miejscowości Wołosate czworo obywateli Pakistanu., którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski. Cudzoziemcy nie mieli dokumentów. Funkcjonariuszom powiedzieli, że chcieli dostać się do krajów Europy Zachodniej.

Natomiast we wtorek funkcjonariusze z placówki w Stuposianach zatrzymali pięciu obywateli Tadżykistanu. Trzech z nich nielegalnie przekroczyło granicę. Dwóch pozostałych zostało zatrzymanych, kiedy w samochodzie czekali na swoich rodaków. Prawdopodobnie mieli ich przewieźć w głąb kraju, skąd nielegalni imigranci mogliby kontynuować swoją podróż dalej na zachód Europy. Obaj organizatorzy przebywali w Polsce legalnie – jeden posiadał kartę pobytu wydaną w Polsce, a drugi ubiega się o status uchodźcy.

Nielegalni imigranci usłyszeli zarzut nielegalnego przekroczenia granicy. Wszyscy, w ramach umowy o readmisji, zostali przekazani stronie ukraińskiej. Natomiast obywatele Tadżykistanu, którzy pomagali swoim rodakom, odpowiedzą za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy państwowej.
Redakcja
0
0

Chińczycy przejmują polski zakład mięsny

WH Group - chiński producent wieprzowiny z prowincji Henan uzgodnił przejęcie sześćdziesięciu sześciu i pół procent udziałów spółki Pini Polonia – właściciela ubojni trzody chlewnej z Kutna.

WH Group dokona przejęcia za pośrednictwem amerykańskiej spółki zależnej Smithfield Foods.

WH Group jest największym producentem wieprzowiny na świecie. Chińczycy przejęli dotychczas trzy polskie firmy z branży mięsnej: Animex Foods, Agri Plus i Agri Plus Feed.
Redakcja
0
0

Rosjanie przemycali imigrantów do Finlandii

Jak podaje fińskie radio Yle, straż graniczna Finlandii wykryła rosyjskich przemytników ludzi.

W czerwcu funkcjonariusze zatrzymali na jeziorze Saimaa rosyjską motorówkę. Pod pokładem znajdowało się 17 osób pochodzących z Jemenu. Strażnicy zatrzymali trzech Rosjan kierujących łodzią. W toku śledztwa ustalono, że nie było to jednorazowe wydarzenie, ale część szerszego procederu przerzucania nielegalnych migrantów do Finlandii.
Redakcja
0
0

Na miejscu kościoła staną mieszkania dla uchodźców

Jak donosi „Nasz Dziennik” kościół w niemieckim Essen, przy którym działa polska parafia, ma zostać sprzedany i przekształcony w mieszkania dla uchodźców.

Władze diecezji Essen tłumaczą, że zamykanie kościołów jest spowodowane oszczędnościami.

Jak podaje TVP Info, biskup Franz-Josef Overbeck z Essen nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji co do parafii. Przedstawiciele polskiej wspólnoty twierdzą jednak, że znaleziono już kupca, który chce zburzyć budynek kościoła i zbudować blok mieszkalny dla uchodźców.
Redakcja
0
0

Niemcy sprawdzają, jak chemicznie zmniejszać niechęć do uchodźców

Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu w Bonn we współpracy z naukowcami amerykańskimi przeprowadzili eksperyment, który miał wykazać, czy oksytocyna – nazywana hormonem miłości – może pobudzić chęć pomagania uchodźcom.

Badanie przeprowadzono na stu osiemdziesięciu trzech ochotnikach. Pogrupowano ich według nastawienia wobec uchodźców. Każdy dostał pięćdziesiąt euro, które mógł sobie zostawić lub wydać na pomoc dla uchodźców lub potrzebujących Niemców.

Eksperyment składał się z trzech części. W pierwszej pokazano badanym zdjęcia osób potrzebujących, po czym mieli oni wydać pieniądze wedle uznania. Badani, którzy byli przyjaźnie nastawieni do uchodźców, częściej dawali im pieniądze.

W drugiej części naukowcy aplikowali badanym oksytocynę w spreju. Po takim potraktowaniu badani przyjaźni wobec uchodźców przekazywali im więcej pieniędzy. Na grupę tzw. ksenofobów hormon nie zadziałał.

W trzeciej części badanym pokazano zdjęcia uchodźców oraz opisano ich historię i mówiono o potrzebie pomocy i również podano oksytocynę. Takie postępowanie zadziałało na wszystkich. Osoby niechętne uchodźcom przekazały im niemal 70 procent więcej pieniędzy niż w pierwszej części.
Redakcja
0
0

LPG z USA na Litwę

Na Litwę płynie pierwsza dostawa skroplonego gazu ze Stanów Zjednoczonych. W stronę portu w Kłajpedzie płynie tankowiec Clean Ocean – ten sam, który dostarczył gaz do Świnoujścia. Dotrze na Litwę 21 sierpnia.

Litwini zapowiadają, że część gazu trafi na rynek, a reszta do magazynu na Łotwie.
W przyszłym miesiącu spodziewana jest kolejna dostawa z Ameryki.
Redakcja
0
0

Czy już powstaje nowa partia prezydencka?

Wczoraj prezydent Duda po raz kolejny uczynił przytyk w stronę ministra Antoniego Macierewicza.
Prezydent podczas obchodów Święta Wojska Polskiego mówił o polskiej armii:
–  Jest to armia Rzeczypospolitej Polskiej, a nie czyjaś armia prywatna.
Te słowa są odczytywane jako odniesienie do Wojsk Obrony Terytorialnej nazywanych często „prywatną armią Macierewicza” przez jego przeciwników. Prezydent podkreślił też swoją rolę zwierzchnika sił zbrojnych.

– Szanowni Państwo, zapewniam ze swojej strony ‒ jako zwierzchnik sił zbrojnych – o woli jak najlepszego współdziałania. Ale zapewniam także o tym, iż rozumiem funkcję Prezydenta Rzeczypospolitej, najwyższego zwierzchnika sił zbrojnych ‒ i jestem przekonany, że właśnie moim obowiązkiem jako Prezydenta jest stać na straży wszystkich wartości, o których przed chwilą mówiłem.
[...]

Minister Antoni Macierewicz odniósł się dzień wcześniej do zablokowania nominacji generalskich przez prezydenta i zapewniał, że nie ma żadnego konfliktu między nim i Pałacem Prezydenckim.
– Nie ma ani konfliktu, ani tym bardziej sporu z prezydentem; moje wnioski generalskie dotyczyły działań bieżących i jestem przekonany, że one zostaną szybko zrealizowane – mówił Macierewicz w TVP Info.

Dziś rano Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15, zapytany w TVP Info o możliwość powstania nowego bloku republikańskiego pod przewodnictwem Andrzeja Dudy z udziałem Kukiz'15 i PSL powiedział

– Najlepiej by było, gdyby pan w formie wywiadu zadał to pytanie panu prezydentowi. To zdaje się, że to pan prezydent będzie organizował, a nie my. My możemy być jedynie współorganizatorami. […] Ja bym bardzo sobie życzył, gdyby takie ugrupowanie powstało, by pan prezydent był osobą, która zaczyna budować swego rodzaju koalicję.

Gdy Jakubiak złożył życzenia prezydentowi, prowadzący Adrian Klarenbach pociągnął temat:

– Prezydentowi, który tworzy ugrupowanie z PSL i Kukiz‘15?
– Całkiem prawdopodobne, że ma pan rację – odpowiedział Jakubiak.

O tym, że pan Jakubiak, były oficer Ludowego Wojska Polskiego, odegra ważną rolę w obozie zdrady narodowej, mówiliśmy już w  Telewizji „Idź Pod Prąd”  niejednokrotnie.

Pastor Paweł Chojecki powiedział dziś w programie „Kowalski i Chojecki na żywo”, że spodziewa się, iż w niedługim czasie prezydent Duda doprowadzi do dymisji ministra Macierewicza.
Redakcja
0
0

Macierewicz: Odrzućmy fałszywą alternatywę między opcją rosyjską i niemiecką

Potrzebne jest odrzucenie fałszywej alternatywy między opcją rosyjską i niemiecką – mówił w przeddzień Święta Wojska Polskiego minister Antoni Macierewicz.

Minister obrony narodowej przemawiał w poniedziałek na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

 Dziękował za pomoc w 1920 r. Amerykanom i Węgrom, a także Francuzom, Brytyjczykom i Rumunom oraz Ukraińcom, Białorusinom, Łotyszom, Estończykom.

– Dzięki wam Polska może czuć się bezpieczna, nawet wówczas, gdy dookoła trwają coraz bardziej niepokojące działania. Gdy nie tylko na Dalekim Wschodzie, ale i przy polskiej granicy gromadzą się wojska państw nieukrywających niechęci do rządu polskiego i  naszych sojuszników – mówił szef resortu obrony.

Macierewicz przypomniał także sprawę Katastrofy Smoleńskiej.
– Nie można przejść do porządku dziennego nad śmiercią w katastrofie smoleńskiej polskiej elity, w tym dowódców wszystkich rodzajów sił zbrojnych, z szefem sztabu, a przede wszystkim z prezydentem Rzeczpospolitej Lechem Kaczyńskim. [...]Jej badanie, śledztwo oddano w ręce rosyjskie, bo bano się prawdy, wyników wiarygodnego dochodzenia. Tak jak zakazano otwierać trumny, bo było wiadomo, jaki obraz tragedii pokażą – stwierdził szef MON. Wspomniał też o katastrofie holenderskiego samolotu nad Ukrainą.

– W obu wypadkach tropy prowadzą do Moskwy i w obu przypadkach zachowanie Rosji pokrywa się z systematycznym planem terytorialnej agresji, planowanej od lat i wymierzonej w bezpieczeństwo i ład pokojowy w Europie. Gruzja, Ukraina, Smoleńsk, MH-17 – pokazują, jakie są skutki przyzwolenia na rosyjski imperializm – powiedział.

– Dzisiaj już nie miejsca na prowadzenie skompromitowanej polityki, że nic nam ze wschodu nie grozi – zaznaczył minister Macierewicz.
Redakcja
0
0

Generał Hodges: Polska cennym sojusznikiem

– Polska jest dla USA cennym sojusznikiem i ważnym miejscem dla działań służących sojuszniczemu odstraszaniu – powiedział w Warszawie dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. Ben Hodges, który został wczoraj odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczpospolitej.

Generał podkreślał obecne znaczenie Polski dla armii USA:
– Polska stała się dla wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych środkiem ciężkości wszystkiego, co robimy pod względem odstraszania. Dzięki temu, że Polska pozwoliła nam tu ćwiczyć, rozwijać nasze obiekty, mamy teraz amerykański batalion w grupie bojowej, działającej w ramach wzmocnionej, wysuniętej obecności w Orzyszu –  mówił generał Hodges i zaznaczył, że Polska jest istotna nie tylko ze względu na swoje położenie, ale przede wszystkim dlatego, że Polacy są gotowi rozwijać swoje siły zbrojne.
Redakcja
0
0
Wiadomości IPP