Aktualności

Trump w Izraelu

 Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozpoczął wizytę w Izraelu. Spotkał się z prezydentem Reuvenem Rivlinem.
„Mamy przed sobą rzadką okazję przyniesienia pokoju i stabilizacji w tym regionie. Możemy to osiągnąć tylko działając razem”- mówił Trump.
Stwierdził, że Izrael i USA powinny zwiększyć współpracę, ponieważ stoją przed wspólnymi zagrożeniami, takimi jak Państwo Islamskie i inne grupy terrorystyczne oraz wspierający je Iran.
Podkreślił, że nigdy nie można dopuścić, aby Iran posiadał broń nuklearną.
Prezydent Izraela wyraził zadowolenie, że Ameryka powróciła do regionu. Wyraził nadzieję, że otworzy to nowe możliwości. Wtórował amerykańskiemu prezydentowi w kwestii Iranu.
„Musimy być pewni, że Iran będzie utrzymany z daleka od naszych granic, z dala od Syrii i z dala od Libanu”- powiedział Rivlin.
Amerykański prezydent podczas dwudniowej wizyty ma rozmawiać z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Jerozolimie i z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem w Betlejem na Zachodnim Brzegu.
Donald Trump, jako pierwszy w historii urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych, odwiedził Ścianę Płaczu w Jerozolimie.
Redakcja
0
0

Prezydent USA w Arabii Saudyjskiej

Donald Trump zakończył wizytę w Arabii Saudyjskiej, gdzie spotkał się z przywódcami państw muzułmańskich.
Jak mówił Trump: Celem jest koalicja narodów, które łączy wspólny cel wyplenienia ekstremizmu.
Prezydent USA podkreślał, że narody Bliskiego Wschodu nie mogą czekać, aż Ameryka zniszczy wroga.
„Lepsza przyszłość jest możliwa tylko wtedy, gdy wasze narody wyplenią terroryzm i ekstremizm. Wypleńcie ich z waszych miejsc kultu, z waszych społeczności, z waszej świętej ziemi. Wypleńcie ich z powierzchni ziemi.”
„Pierwszym zadaniem jest wspólny wysiłek waszych narodów, by nie wpuszczać na wasz teren żołnierzy zła. Każdy kraj w regionie ma obowiązek upewnienia się, że terroryści nie znajdą schronienia na waszej ziemi.”
Ponadto Trump mówił o konieczności odcięcia terrorystów od funduszy i możliwości handlu ropą. Służyć temu ma nowa inicjatywa pod przywództwem USA i Arabii Saudyjskiej pod nazwą Centrum Wykrywania Finansowania Terrorystów.
Trump poruszył również sprawę Iranu. Powiedział, że Iran jest państwem, który daje terrorystom schronienie i fundusze i jest odpowiedzialny za niestabilność w regionie.
„Dopóki reżim irański nie będzie chciał współpracować na rzecz pokoju, musimy pracować na rzecz izolacji Iranu”.
Przywódcy otworzyli w Rijadzie Globalne Centrum Zwalczania Ideologii Ekstremistycznej.
Dzień wcześniej USA i Arabia Saudyjska zawarły umowę o inwestycjach na kwotę niemal 400 miliardów dolarów, w tym porozumienie o dostawie broni. W ciągu 10 lat Stany Zjednoczone sprzedadzą  Arabii Saudyjskiej broń i sprzęt wojskowy za 110 miliardów dolarów.
Redakcja
0
0

Czy Polska przyjmie uchodźców z Bliskiego Wschodu?

Jarosław Kaczyński jest przeciwny narzuceniu przez Unię reguł przyjmowania uchodźców.
Musimy bronić swoich racji przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, a także bronić się metodami politycznymi – powiedział „Gazecie Polskiej Codziennie” prezes PiS-u.
Według Kaczyńskiego przyjęcie dużej grupy ludzi z obcej kultury prowadziłoby do katastrofy społecznej.
– […] musielibyśmy zmienić całkowicie naszą kulturę, radykalnie obniżyć poziom bezpieczeństwa w naszym kraju, bynajmniej nie chodzi tylko o terroryzm, bo tych zagrożeń jest oczywiście więcej, co oznacza swojego rodzaju katastrofy społeczne – stwierdził szef Prawa i Sprawiedliwości.
„Jeśli chcielibyśmy powstrzymać tę falę agresji ze strony imigrantów – chociażby w stosunku do kobiet – trzeba by było użyć jakichś represji, to zaraz by się okazało, że dla innych jesteśmy nazistami. To jest błędne koło, nie możemy w to wchodzić” - wyjaśnia Kaczyński.
Jednak nie oznacza to, że Polska nie będzie wcale przyjmować uchodźców.
Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Die Welt”, że Polska przygotowuje wydawanie wiz humanitarnych dla uchodźców wojennych.
"Jesteśmy w trakcie wewnętrznych narad nad możliwością stworzenia humanitarnych korytarzy" - powiedział minister. Wizy obowiązujące przez rok miałyby być wydawane rannym ofiarom działań wojennych oraz dzieciom z traumą. Umożliwią wjazd do Polski i leczenie w polskich szpitalach.
Waszczykowski powiedział, że rząd prowadzi w tej sprawie rozmowy z Watykanem, z polskim Kościołem i z Caritasem.
Redakcja
0
0

PGNiG współpracuje z Iranem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie inwestować w Iranie. Kontrakt ma być podpisany jeszcze w tym roku.
Dyrektor ds. rozwoju w PGNiG ogłosił gotowość do inwestycji w Iranie podczas targów Iran Oil Show.  Spółka chce w najbliższym czasie ustalić koncepcję geologiczną dla złoża Sumar w Iranie.
Złoże zawiera ok. 475 mln baryłek ropy naftowej.
Zanim dojdzie do podpisania kontraktu, PGNiG będzie dążyło do nasilenia wymiany handlowej z irańskimi spółkami.
Redakcja
0
0

Kolejna prób rakietowa Korei Północnej

Korea Północna dokonała kolejnej próby balistycznej. W niedzielę pocisk średniego zasięgu przeleciał 500 km i wpadł do wód Morza Japońskiego.
Rakieta miała mniejszy zasięg niż trzy ostatnie wystrzelone w tym kierunku.
Od początku roku reżim dokonał dwóch prób nuklearnych i aż 13 testów rakietowych. Uczynił także postępy w pracach nad pociskiem międzykontynentalnym, który byłby zdolny dolecieć do Stanów Zjednoczonych.
Niedzielna próba nastąpiła tydzień po poprzedniej, która przeleciała 700 km i wzbiła się na wysokość ponad 2 tys. km. Amerykańscy i Koreańscy eksperci sądzą, że gdyby została wystrzelona pod standardowym kątem, mogłaby sięgnąć nawet Hawajów.
Redakcja
0
0

Rosja złożyła pozew przeciw Ukrainie do Światowej Organizacji Handlu

Minister gospodarki Rosji Maksim Orieszkin zarzucił Ukrainie, że „systematycznie i świadomie narusza swoje zobowiązania międzynarodowe, ignorując reguły międzynarodowego handlu i inne normy prawa międzynarodowego.”
Pozew dotyczy zakazów wprowadzanych przez Ukrainę od 2014 roku na dostawy  produktów spożywczych, takich jak mięsa, ryby, alkohol czy mleko, a także innych towarów, np. nawozów czy wyposażenia dla kolei pochodzących z Rosji. Niedawno zablokowano także rosyjskie portale internetowe, takie jak Yandex, Mail.ru, Odnoklassniki czy VKontakte. Cała skarga dotyczy ponad 100 aktów prawnych przyjętych przez Kijów.
Władze Ukrainy odpowiadają, że sankcje wobec Rosji, nałożone także przez Zachód, są odpowiedzią na politykę władz rosyjskich i aneksję Krymu przeprowadzoną w 2014 roku w następstwie referendum, które zostało uznane za nielegalne przez międzynarodową społeczność.
Minister sprawiedliwości Ukrainy Pawło Petrenko powiedział:
- Mamy prawo nakładać takie ograniczenia, gdyż dotyczą one bezpieczeństwa narodowego; jeśli w Rosji zaczyna się histeria, że jej prawa gospodarcze są naruszane przez to, że wprowadziliśmy kolejne sankcje i zablokowaliśmy kontrolowane przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (Rosji) serwisy, to z pewnością sankcje są efektywne, skoro Rosja tak się podnieciła działaniami ukraińskich władz.
Redakcja
0
0

Na Ukrainie upamiętnili Lecha Kaczyńskiego

W sobotę na Ukrainie odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.
Tablica znajduje się w Żytomierzu na ścianie budynku przy ulicy imienia Lecha Kaczyńskiego. Napis na niej głosi: „Pamięci Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Przyjaciela Ukrainy”.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział podczas uroczystości, że „stosunki polsko–ukraińskie miewają także słabsze chwile, ale generalnie przecież chodzi nam o to, żeby były jak najlepsze. Myślę, że chodzi o to obu stronom i taka uroczystość jak dzisiaj jest okazją, żeby przypominać, że zarówno w nie tak dawnej przeszłości – jak ta za prezydentury Lecha Kaczyńskiego - jak i dziś współpraca Polski z Ukrainą jest kluczowa dla bezpieczeństwa i rozwoju regionu”.
Wicepremier Hennadij Zubko  przypomniał o działaniach Lecha Kaczyńskiego na rzecz integracji europejskiej Ukrainy. „Zrobił bardzo dużo, żeby Ukraina była dziś krajem europejskim. (…) Lech Kaczyński zawsze wspierał Ukrainę. Był człowiekiem, który żył przyszłością” - powiedział.
Redakcja
0
0

Prezydent Filipin: Chiny grożą nam wojną

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte oświadczył, że podczas ostatniej rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem ten zagroził mu wojną. Nastąpiło to, gdy Duterte potwierdził chęć poszukiwania ropy na Morzu Południowochińskim.
"Powiedziałem: Panie Xi Jinping, nalegam, że to nasze i że będziemy tam dokonywać odwiertów ropy. W odpowiedzi usłyszałem: Wszyscy jesteśmy przyjaciółmi. Nie chcemy się z wami spierać. Chcemy utrzymywać ciepłe relacje, ale jeśli będziecie forsować tę kwestię, pójdziemy na wojnę.”
Duterte w obawie przed starciem z Chinami obrał drogę przyjaznych relacji z Pekinem. Podczas Forum Pasa i Szlaku podjęto wstępną decyzję o zakupie przez Filipiny chińskiej broni.
Na początku maja prezydent Filipin zapowiedział gotowość wojsk swego kraju do wspólnych ćwiczeń z marynarką wojenną Chin, a także z marynarką wojenną Rosji.
Redakcja
0
0

Były minister przed sądem

Krzysztof Janik z SLD, były minister spraw wewnętrznych i administracji, oraz Wiesław C., były wiceminister finansów za czasów rządów tej partii, staną przed sądem.

Są oskarżeni o przyjmowanie łapówek od katowickiej firmy współpracującej z kopalniami.

Poza dwoma politykami SLD oskarżeni są byli szefowie katowickiego aparatu skarbowego i przedsiębiorca, który miał wręczać łapówki.

O przestępstwie zawiadomił Andrzej B. - współwłaściciel firmy dostarczającej artykuły chemiczne dla kopalń. Twierdzi, że był naocznym świadkiem korupcyjnych zachowań.
Redakcja
0
0

Antypolska propaganda w rosyjskich mediach

Rosyjskie media przedstawiły pobicie polskiej nastolatki w Gdańsku jako atak na… Ukrainkę.

O zdarzeniu jest głośno od kilku dni. Tydzień temu przed gimnazjum na gdańskim Chełmie pobita została 14-letnia uczennica. Napastniczkami były jej koleżanki.

W poniedziałek na rosyjskim portalu Federal Press zamieszczono materiał o głośnej sprawie pobicia uczennicy gdańskiego gimnazjum.

Artykuł zatytułowano: „Polskie uczennice pobiły i poniżyły 14-letnią Ukrainkę”.

W innych mediach pojawiły się jeszcze bardziej sensacyjnie brzmiące tytuły: „W polskiej szkole tłum nastolatków okrutnie pobił Ukrainkę: »Masz, banderowska k...!«”

Wstawiany był też film pokazujący zdarzenie, ale z dodanym komentarzem o ukraińskim pochodzeniu ofiary.

Fałszywą informację powtórzył m.in. portal rosyjskiej telewizji REN TV i prorosyjskie portale w Donbasie.
Redakcja
0
0

Trump naciska na Erdogana, by uwolnił pastora

Prezydent Stanów Zjednoczonych trzykrotnie poruszył sprawę więzionego w Turcji pastora podczas spotkania z prezydentem tego kraju Recepem Tayyipem Erdoganem.

Prezydent Trump wnosił, by rząd turecki w trybie pilnym uwolnił pastora i umożliwił mu powrót do Stanów Zjednoczonych.

Zachowanie prezydenta pochwaliło Amerykańskie Centrum Prawa i Sprawiedliwości, które niedawno wniosło do ONZ petycję w tej sprawie
.
Pastor Andrew Brunson został aresztowany w październiku w Izmirze, gdzie od 20 lat prowadził nieduży kościół. Powiedziano mu, że został zatrzymany, ponieważ stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Oskarżono go o przynależność do organizacji terrorystycznej Fethullaha Gulena, którego Erdogan oskarża o zorganizowanie puczu w lipcu. Nie pokazano publicznie żadnych dowodów na związki pastora Brunsona z Gulenem.
Redakcja
0
0
Wiadomości IPP