Którędy do nieba?

Zapraszamy do wymiany myśli i poglądów z zakresu Biblii i wiary.
Awatar użytkownika
adminipp
Posty: 40
Rejestracja: wt lis 22, 2016 7:36 pm

Którędy do nieba?

Postautor: adminipp » śr gru 07, 2016 9:58 pm

Dyskusje na tematy związane z ewangelią.

magpie_girl
Posty: 1
Rejestracja: śr lip 26, 2017 7:19 pm

Re: Którędy do nieba?

Postautor: magpie_girl » śr lip 26, 2017 9:44 pm

Dyskusja wrze :), więc zacznę od pierwszego i podstawowego "problemu".

Jestem katoliczką-heretyczką i w domu mam dwa wydania pisma świętego - oba w języku polskim - pierwsze z czasów PRL-u a drugie, to Biblia Tysiąclecia (Pallotinum). No i w czym "widzę problem"?

Nie jestem teologiem, a przez 13 lat religii w szkole nigdy nawet nie pojawił się temat doboru tekstów ("pismo natchnione - przecież jakby, było sfałszowane, to Bóg by dał ludziom znak, że coś z nim jest nie tak" Serio, kiedyś podobną odpowiedź usłyszałam od katechetki oO Swoją drogą, ciekawe czy dotarło do niej, że Watykan jest "sfałszowany")

Powołam się na Wikipedię (tak wiem :) )

"Po śmierci Apostołów, w długim procesie rozeznawania, ustalono kanon pism apostolskich uznanych za autentyczne, a dalszy przekaz wiary dokonuje się przez Tradycję – która wyjaśnia pisma Nowego Testamentu, i której podstawowe prawdy zostały sformułowane na pierwszych czterech soborach powszechnych chrześcijaństwa niepodzielonego."


1. PRZEKŁAD:
Różnice w przekładach? - czy Pismo Święte było tłumaczone z oryginalnych tekstów, czy było przekładane trochę na zasadzie "głuchego telefonu"? W przypadku tłumaczeń na różne języki ważny jest "kontekst" jak się to odbywało w przypadku biblii, która jest pełna symboli?

2. KSIĘGI PROTOKANONICZNE a KSIĘGI DEUTEROKANONICZNE:
Dlaczego niektóre księgi w Starym Testamencie są protokanoniczne a niektóre deuterokanoniczne (i dlaczego drugich - w porównaniu z katolicyzmem - protestantyzm nie uznał za natchnione?)

3. PROCES ROZEZNAWANIA --> KANON PISM APOSTOLSKICH:
Czemu za nauki Jezusa zostały uznane właśnie: 4 Ewangelie, Dzieje Apostolskie, Listy apostolskie i Apokalipsa?
Jeśli zakładamy, że nie ma żadnej sukcesji apostolskiej, kto miał prawo do uczestniczenia w "procesie rozeznawania"? Jakim prawem jedne pisma apostolskie uznano za "autentyczne" a inne nie? (Czy na samym starcie nie popełniono błędów? Czy nie wybrano tylko "wygodnych" pism?)

"Sobór Trydencki zamknął też wszelkie dyskusje wewnątrz Kościoła [Katolickiego] na temat ich kanoniczności 8 kwietnia 1546 roku." Przez prawie 1500 lat zastanawiano się nad "autentycznością" pism apostolskich? Jak, z której strony, na jakiej podstawie?

4. TRADYCJA APOSTOLSKA --> INTERPRETACJA
"Według komentatorów brak pojęcia Tradycji w protestantyzmie lub właściwego rozumienia tego pojęcia jest przyczyną wielkiego podziału doktrynalnego i rozdrobnienia wspólnot protestanckich"
Dlaczego protestantyzm odrzucił konieczność występowania pewnego "wzorca" interpretacji. Jeśli kontekst kulturowy zmienił się przez tysiąclecia, to jak zwykły, prosty człowiek ma usiąść i czytać biblię - skoro niektóre fragmenty czyta dosłownie, niektóre sobie dopowiada, a niektóre są symboliczne?

"Razem z niezmiennością istotnych elementów Tradycji apostolskiej teologia dostrzega zmienność tego, w jaki sposób jest ona przeżywana w każdym pokoleniu: rozumienie i sposób wyrażania Tradycji pod natchnieniem Ducha Świętego"
Czyli nie istnieje konserwatyzm/ortodoksyjność w wierze, bo "modlitwa, nauka, życie wiarą" ewoluuje (powyższy fragment odnosi się do KK, ale patrząc na Kościoły protestanckie to nie da się też temu zaprzeczyć). Czy się mylę?

5. SOBORY POWSZECHNE chrześcijaństwa niepodzielnego

"Kościoły protestanckie opierają się na zasadzie sola scriptura, zgodnie z którą jedynie Biblia stanowi autorytet w sprawach wiary, doktryny i praktyki chrześcijańskiej. Dlatego też protestanci uznają, że sobory powszechne są ze swej natury omylne, a ich postanowienia należy zakwestionować w sytuacji, gdy znajdą się one w sprzeczności z nauką Pisma Świętego, lub też z niej nie będą wynikać."

Dlaczego protestanci "zgadzają się najczęściej z ustaleniami" czterech pierwszych soborów ekumenicznych? Czy nawet w "części" nie zgadzają się z pozostałymi?

Dogmat Trójcy Świętej, uznanie dwóch natur w Chrystusie - ludzkiej i boskiej, uznanie Dziewicy Maryi przysługuje tytuł Matki Bożej
sformułowano chrześcijańskie wyznanie wiary, ustanowiono Wielkanoc...
Ostatni sobór z 451. Przez ponad 350 lat zastanawiano się nad dwojaką naturą Chrystusa - jak zwykły człowiek ma zrozumieć Pismo Święte - życia mu zabraknie.


Skoro 10 przykazań można zmienić, to czy całą biblię też ? :(

Jeśli są jakieś konkretne filmiki dotyczące odpowiedzi na powyższe pytania - bardzo chętnie obejrzę.


Wróć do „Problematyka Biblijna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości